Britanski kralj Charles pozvao je na priznanje “bolnih” dijelova povijesti Commonwealtha, posebno u vezi s transatlantskom trgovinom robljem, tijekom svog govora na sastanku šefova vlada Commonwealtha (CHOGM) u Samoi. Izjava dolazi u trenutku kada afričke i karipske države sve glasnije zahtijevaju reparacije za stoljeća eksploatacije i nepravde koju su doživjeli njihovi preci pod britanskom vlašću.
Summit, koji okuplja predstavnike 56 zemalja s povijesnim vezama s britanskim carstvom, započeo je u ponedjeljak, a ključna tema postaje rasprava o odgovornosti za prošle zločine, posebno ropstvo – prenosi Reuters. Kralj Charles istaknuo je važnost suočavanja s poviješću kako bi se osigurala pravda u budućnosti.
“Čuo sam glasove diljem Commonwealtha koji svjedoče o tome kako bolni aspekti naše prošlosti i dalje odjekuju”, rekao je kralj Charles okupljenima na summitu. “Od ključne je važnosti da razumijemo našu povijest kako bismo donosili ispravne odluke za budućnost.”
Britanija bez isprike, ali otvorena za raspravu
Zahtjevi za reparacijama, odnosno odštetama, zbog uloge Britanije u trgovini robljem nisu novi, ali su ponovno dobili na snazi, posebno unutar Karipske zajednice (CARICOM) i Afričke unije. Ove su organizacije izrazile uvjerenje da je povijesna nepravda trgovine robljem uzrokovala dugotrajne rasne nejednakosti, koje su i dalje prisutne u mnogim društvima.
Unatoč sve većem pritisku, britanski premijer Kier Starmer nedavno je isključio mogućnost službene isprike zbog uloge Ujedinjenog Kraljevstva u transatlantskom ropstvu. Međutim, Starmer je potvrdio da će Britanija biti otvorena za raspravu o tom pitanju tijekom summita.
Za razliku od stava britanske vlade, ministar vanjskih poslova Bahama, Frederick Mitchell, izjavio je kako se u nacrtu zaključka summita nalazi poziv na otvoren dijalog o reparacijama, što je ključni korak za mnoge afričke i karipske države.
Očekuje se da će summit završiti u subotu, a mnogi promatraju s nestrpljenjem hoće li rasprava o reparacijama dovesti do konkretnih poteza. Iako je malo vjerojatno da će Britanija odmah priznati ili platiti reparacije, pritisak s afričkog i karipskog kontinenta sigurno će nastaviti rasti. Afričke i karipske nacije žele da se prepozna trajna šteta nastala zbog ropstva i da se pronađu načini kako ispraviti povijesne nepravde, bilo kroz financijsku kompenzaciju ili druge oblike podrške.
Zastor se spušta nad Commonwealthom: Charlesu okreću leđa ključni lideri