Plivač izdržljivosti Lewis Pugh poznat je po tome što se bavi zastrašujućim izazovima, od ledenih voda Mount Everest -a do ogromnog Arktika.
Ali također se pridržavao neizgovorenog pravila tijekom svoje karijere: Izbjegavajte razgovor o morskim psima.
Ovaj tjedan, međutim, Pugh planira razbiti tu tišinu dok kreće u plivanje oko Marthinog vinograda – samo mjesto na kojem je snimljen ikonični triler “Jaws” prije 50 godina.
Ovaj plivač označava značajan trenutak za Pugh, koji je bio prva osoba koja je dovršila plivanje na daljinu u svakom oceanu širom svijeta. Njegov pothvat oko otoka dodaje još jedan sloj svom impresivnom životopisu ekstremnih plivanja.
“Na ovom plivanju, vrlo je drugačije: stalno govorimo o morskim psima”, našalio se Pugh, koji će, kao i obično, nositi ne mokro odijelo.
Za plivanje oko Marthinog vinograda u vodi od 47 stupnjeva (8 stupnjeva Celzijusa), nosit će samo trupce, kapu i naočale.
Pugh (55) se bavi izazovom jer želi promijeniti percepciju javnosti oko sadašnjih rizičnih životinja-za koje je rekao da su film zlostavljali kao “zlikovci, kao hladnokrvne ubojice.” Pozivat će na veću zaštitu morskih pasa.
U četvrtak, počevši od svjetionika Edgartown Harbour, plivat će tri ili četiri sata na brutalno hladnom surfanju, obilježiti njegov napredak i provesti ostatak svojih budnih sati na vinogradu educirajući javnost o morskim psima. Zatim će ući u vodu i učiniti to opet-i opet, za oko 12 dana, ili koliko god dugo trebalo da dovrši plivanje od 62 kilometra (100 kilometara).
Put započinje neposredno nakon što je akvarij iz Nove Engleske potvrdio prvi bijeli morski pas u sezoni, ranije ovog tjedna uz obalu Nantucketa.
“To će me testirati ne samo fizički, već i mentalno”, rekao je, dok je startni liniju izbacio uvjete vjetra. “Mislim, svaki dan ću govoriti o morskim psima, morskim psima, morskim psima, morskim psima. Tada, u konačnici, nakon toga moram ući u vodu i plivati. Pretpostavljam da možete zamisliti o čemu ću razmišljati.”

Pugh je rekao da će plivanje biti među najtežim koje je poduzeo, što puno kaže za nekoga tko je zaletio u blizini ledenjaka i vulkana, te među hipposima, krokodilima i polarnim medvjedima. Nitko se nikada prije nije ljuljao oko otoka Martha’s Vineyard.
Ali Pugh, koji često pliva kako bi podigao svijest o okolišnim uzrocima – i bio je ove godine nazvan zaštitnikom Ujedinjenih naroda oceana – rekao je da nijedan plivanje nije bez rizika i da su potrebne drastične mjere da bi se njegova poruka dobila preko: Oko 274.000 morskih pasa ubija se svakodnevno u globalnoj razini – stopa od 100 milijuna svake godine, prema američkom udruženju za napredak znanosti.
“Bio je to film o morskim psima koji napadaju ljude i 50 godina napadamo morske pse”, rekao je o “čeljusti”. “To je potpuno neodrživo. To je ludilo. Moramo ih poštovati.”
Naglašava da plivanje nije nešto što bi neprofesionalci trebali pokušati. U pratnji je sigurnosnog osoblja u čamcu i kajaku i koristi uređaj “morskih pasa” koji odvraća morske pse koristeći električno polje bez štete.
Pugh se sjeća da je strah osjećao kao 16-godišnjak koji je prvi put gledao “čeljusti”. Tijekom desetljeća proučavanja i istraživanja, strahopoštovanje i poštovanje zamijenili su njegov strah, jer je shvatio ulogu koju igraju u održavanju sve više krhkih ekosustava Zemlje.
“Više sam prestravljen od svijeta bez morskih pasa ili bez grabežljivca”, rekao je.

“Jaws” je zaslužan za stvaranje holivudske kulture blockbustera kada je objavljen u ljeto 1975. godine, postajući do tog vremena najcjenjeniji film i zaradio tri nagrade Akademije. To bi utjecalo na to koliko ih je ocean gledalo desetljećima koja dolaze.
I redatelj Steven Spielberg i autor Peter Benchley izrazili su žaljenje zbog utjecaja filma na percepciju morskih pasa gledatelja. Oboje su pridonijeli očuvanju napora za životinje, za koje je populacija iscrpljena zbog čimbenika poput prekomjernog ribolova i klimatskih promjena.
Discovery Channel i National Geographic Channel svake godine objavljuju programiranje morskih pasa kako bi educirali javnost o grabežljivcu.
Greg Skomal, biolog morskog ribarstva u Martha’s Vineyard Fishies u Massachusetts Division of Marine Fishers, rekao je da mu mnogi kažu da još uvijek neće plivati u oceanu zbog čistog terora uzrokovanog filmom.
“Sklona sam da čujem izraz da:” Nisam otišao u vodu otkako su izašle “čeljusti”, rekao je.

Ali Skomal, koji je objavio knjigu koja je osporila netočnosti filma, rekao je da je “čeljusti” također nadahnulo mnoge ljude – uključujući njega – da proučavaju morsku biologiju, što je dovelo do povećanog istraživanja, prihvaćanja i poštovanja stvorenja.
Ako su danas napravljene “čeljusti”, on ne misli da bi to imalo isti učinak. Ali 1970 -ih, “to je bilo savršeno u smislu stvaranja ove razine straha javnosti koja je uglavnom neobrazovana o morskim psima, jer smo bili neobrazovani. Znanstvenici nisu znali puno o morskim psima.”
Skomal je rekao da je najveća prijetnja koja doprinosi padu populacije morskih pasa sada komercijalni ribolov, koji je eksplodirao u kasnim 1970 -ima, a danas je vođen velikom potražnjom peraja i mesa koji se koriste u jelima od hrane, kao i upotrebom kože za izradu kože i nafte i hrskavice za kozmetiku.
“Mislim da smo se stvarno odmaknuli od tog osjećaja ili stare izreke da je” jedini dobar morski pas mrtav morski pas “, rekao je. “Definitivno se pretvaramo od straha do fascinacije ili možda kombinacije oboje.”