Skupština Crne Gore u petak je, na inicijativu prosrpske i proruske desnice, usvojila rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dahau i Mauthauzen i izazvala bijes Hrvatske
Crnogorsko ministarstvo vanjskih poslova priopćilo je u ponedjeljak da je neupitna činjenica da su se zločini u logoru Jasenovac događali pod zapovjedništvom profašističkog režima NDH i da se oni nikada nisu i ne mogu dovoditi u vezu s današnjom Hrvatskom, koja i sama osuđuje ove zločine. O tome u ponedjeljak piše portal N1.
U priopćenju koje su objavili crnogorski mediji, MVP Crne Gore “izražava žaljenje što Republika Hrvatska namjeru Crne Gore da se i ovom rezolucijom, između ostalog, osude zločini na tlu bivše Jugoslavije, izrazi pijetet prema žrtvama svih zločina i poštovanje prema njihovim obiteljima, doživljava kao atak na dobrosusjedske odnose dvije države”.
U priopćenju se ponavlja kako je neupitna činjenica da su se zločini u logoru Jasenovac događali pod zapovjedništvom profašističkog režima NDH.
“I da se oni nikada nisu i ne mogu dovoditi u vezu s današnjom Hrvatskom koja i sama osuđuje ove zločine, njeguje kulturu sjećanja za sve žrtve logora Jasenovac i promiče politiku pomirenja”, navodi se u reakciji.
‘Molim Tita i Mošu Jevreja da mi oproste što sam dosad bleja’. Poraz SAD-a u Crnoj Gori ili „hibridni“ pad „crnog jastreba“!
Zahvalni Hrvatskoj
Crnogorski MVP ističe da su na vanjskopolitičkom planu prioriteti Crne Gore dobrosusjedski odnosi i punopravno članstvo u EU, kao i da je Crna Gora iskreno zahvalna Republici Hrvatskoj na neupitnoj i dragocjenoj potpori u svim integracijskim procesima Crne Gore.
“Crna Gora je posvećena daljnjem razvoju prijateljskih, otvorenih i savezničkih odnosa s Republikom Hrvatskom, i želi da u dobroj vjeri nastavi rješavati sva bilateralna pitanja od posebnog interesa. I ovim putom ponavljamo više puta izrečen poziv na formiranje komisije koja bi se time bavila”, navodi se u priopćenju crnogorskog MVP-a.
Skupština Crne Gore u petak je, na inicijativu prosrpske i proruske desnice, usvojila rezoluciju o genocidu u logorima Jasenovac, Dahau i Mauthauzen.
Rezoluciju je podržao 41 zastupnik vlasti dok je oporba i jedan dio vladajućih zastupnika napustio dvoranu. Tako je gotovo polovica od ukupno 81 zastupnika bila izvan dvorane tijekom glasanja.
U oštrom odgovoru na donošenje rezolucije hrvatsko ministarstvo vanjskih i europskih poslova navelo je, između ostalog, da će usvajanje rezolucije usporiti crnogorsku integraciju u EU, i pozvalo službenu Podgoricu da procesuira ratne zločine koji su se dogodili prilikom opsade Dubrovnika u Domovinskom ratu.
Nakon usvajanja rezolucije, i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel otkazao je za utorak planirani posjet Crnoj Gori.
Mogući odgovor Vučića i Putina na rezoluciju UN-a o genocidu u Srebrenici