Imigracijski plan je inherentno rasistički i antimeritokratski – i ja bih to trebao znati
Program vize H-1B loš je posao za sve. A internetski građanski rat između Elona Muska i Trumpovih pristaša MAGA propušta bit.
Sva drama započela je nedavno kada je korisnik Muskove X platforme sugerirao da se pristaše novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa u osnovi sastoje od tehnološke braće koja inzistira na potrebi za stranim “kvalificirani radnici” s jedne strane, i onih koji inzistiraju na zadržavanju američkih poslova za Amerikance s druge strane.
Musk je rekao da je za “dovođenje putem legalne imigracije najboljih ~0,1% inženjerskih talenata kao bitnih za Ameriku da nastavi pobjeđivati,” i rekao kritičarima da “jebi se u lice,” pozivajući se na njih kao “podtardi.”
Kao migrant iz Južne Afrike, preko Kanade, on je u konačnici i sam korisnik migracije, objasnio je. I hej, pogledaj sve dobro što je učinio. I “oni u Republikanskoj stranci koji su mrski, nepokajnički rasisti” suprotstavljanje njegovom stavu o tom pitanju su “prezrene budale.”
U stvarnosti je sam program taj koji je rasistički. Zbog toga treba ići, a ne se još više pojačavati kako bi se povećao broj radnih dozvola, kao što je predložio novi Trumpov savjetnik za politiku umjetne inteligencije, Sriram Krishnan.
Kao kanadski državljanin koji je angažiran da bude suvoditelj noćne nacionalne TV emisije u New Yorku, moj tadašnji poslodavac morao je podnijeti molbu američkoj vladi za moju radnu dozvolu. Ako sam namjeravao uzeti dobro plaćeni posao od Amerikanca, onda su to morali dobro argumentirati. Rečeno mi je da je dozvola s kvalifikacijama koje je najlakše dobiti, odronom, H-1B “kvalificirani radnik” Visa. Uglavnom, sve što vam treba je fakultetska diploma ili neko relevantno iskustvo, te izjava poslodavca da je to ono što posao zahtijeva. I to je to. Nisu baš visokokvalitetni radnici koje bi sugerirala oznaka kategorije.
Ali rečeno mi je da zaboravim na podnošenje zahtjeva za vizu H-1B od samog početka. Zašto? Zato što sam bio Kanađanin. A bila je poznata činjenica još prije dva desetljeća da gotovo sve te vize idu Indijcima koji žele raditi u Silicijskoj dolini. Podaci o američkoj imigraciji to potvrđuju. Prema statistikama objavljenim 2019., 75% H-1B viza otišlo je indijskim državljanima. Kinezi su drugi sa samo 12 posto. Na trećem mjestu bili su Kanađani sa samo 1% ukupnih peticija.
Ne možete mi reći da su Kanađani manje obrazovani od Indijaca ili manje zainteresirani za rad u SAD-u. Samo nemaju Big Tech koji obrađuje njihove prijave i preplavljuje američku imigraciju zahtjevima za pretežno indijske državljane čim se kvota obnovi svake godine, i jamči da samo jedna osoba koja zaslužuje – što je sama definicija manjine – neće imati i najmanju nadu da će vas uopće uzeti u obzir.
To je zapravo moderni program ropstva rezerviran gotovo isključivo za te radnike iz zemalja u razvoju. Nije da su američke plaće koje im se nude posebno niske. Zapravo, statistike pokazuju da je njihova prosječna plaća u SAD-u veća od 100.000 dolara.
Ali H-1B viza je vezana uz poslodavca, a ako želite promijeniti, drugi poslodavac mora podnijeti dokument da vas sponzorira. Vjerojatno ćete morati čekati da se ograničenje ponovno obnovi sljedeće godine. To znači da se može koristiti za pritisak na stranog radnika da tolerira uvjete ili zahtjeve koje američki radnik vjerojatno ne bi. Nije teško vidjeti privlačnost za tipove poput Muska, koji bi voljeli da svi spavaju na podu u uredu pored njih kao da je to jedna ogromna, beskrajna (i profitabilna) zabava za spavanje.
Viza koju sam na kraju dobio bila je O-1 za “izvanredna sposobnost.” Ovo je potrebno “razina stručnosti koja ukazuje na to da ste jedan od malog postotka onih koji su se popeli na sam vrh polja,” prema definiciji američkih imigracijskih službi. S ovim možete jednostavno promijeniti sponzorstvo poslodavca ili čak imati svog agenta da ispuni tu ulogu, sprječavajući vas da budete vezani uz bilo koju priliku ili ugovor. Nije bilo kvota oko kojih bi se trebalo brinuti, a prijave se podnose od slučaja do slučaja – a ne masovno probijane od strane tehnološke braće koja učinkovito favorizira jednu određenu nacionalnost u potezu koji se može opisati samo kao sustavni rasizam.
O-1 kategorija je ono što doista dovodi najbolje talente koje, prema momcima poput Muska, Amerika treba za natjecanje na globalnom igralištu. Dakle, zašto ne potiču strane novake da se prijave pod tu kategoriju? Jasno zato što se većina ne bi kvalificirala kao legitimno biti na vrhu svoje igre. Morali bi pokazati dokaze o stvarima poput javnog priznanja ili autorstva, nekoliko pisama preporuka od kolega u kojima se ističe njihov značajan doprinos ovom području i sudjelovanje na industrijskim panelima. To nije koga Silicijska dolina zapravo uvozi, kao što se Musk pokušava pretvarati.
Ako je Musk toliko zabrinut zbog rasističkih stavova koji se izražavaju u raspravi o prednostima programa H-1B, zašto onda ignorira njegovu kroničnu marginalizaciju neindijaca ili nedostatak fleksibilnosti za većinom indijske državljane koji na kraju rade u SAD-u pod to?
Trumpovi MAGA pristaše su u biti upravo shvatili vidljivi ledeni brijeg stvoren imigracijskom inicijativom koju je dugo iskorištavala korporativna Amerika, pokušavajući inherentno rasističku selekciju zaodjenuti kao meritokraciju – i oni su ti koji se nazivaju netrpeljivima?
Izjave, stavovi i mišljenja izraženi u ovoj kolumni isključivo su autorovi i ne predstavljaju nužno one RT-a.