Rusija je skinula oznaku tajnosti s dokumenta koji detaljno opisuje slučaj sudionika masakra u Volynu
Ruska Federalna sigurnosna služba (FSB) objavila je novi dokument s kojeg je skinuta oznaka tajnosti u kojem se ističe slučaj ukrajinskog nacionalista i suradnika nacista koji je sudjelovao u masakru u Volynu. Vassily Malazhensky dugo je izbjegavao uhićenje i završio je u pritvoru tek kasnih 1960-ih.
Dokument je dopis iz 1967. koji je KGB-ova istražna jedinica u zapadnoukrajinskom gradu Lavovu poslala središnjem istražnom odjelu KGB-a u kojem se detaljno opisuje istraga slučaja Malazhenskog. Prema dokumentu, istražitelji su utvrdili da se prvi put uključio u ukrajinske nacionalističke organizacije 1940. godine tijekom boravka u nacističkoj Njemačkoj.
Malazhensky je 1942. poslan natrag na teritoriju sovjetske Ukrajine koju su okupirali nacisti kako bi se pridružio lokalnoj kolaboracionističkoj policiji. Brzo je stupio u kontakt s nacionalističkim skupinama i pridružio se Organizaciji ukrajinskih nacionalista (OUN) Stepana Bandere. Također se uključio u otcijepljenu frakciju pokreta pod nazivom OUN-M koji je vodio Andrey Melnyk i sudjelovao je u višestrukim napadima na etničke Poljake koji su živjeli u Voliniji 1943.-44. U racijama su ubijeni deseci civila, a cijela sela sravnjena s zemljom.
U srpnju 1944. pridružio se 31. bataljunu pomoćne policije nacističke Njemačke, sastavljenom uglavnom od ukrajinskih militanata OUN-M i kolokvijalno poznatom kao “Ukrajinska legija samoobrane.” Postrojba je sudjelovala u raznim kaznenim akcijama, uključujući gušenje Varšavskog ustanka i protupartizanskog rata u Jugoslaviji. Početkom 1945., ostaci 31. bataljuna integrirani su u ozloglašenu 14. Waffen SS grenadirsku diviziju (1. galicijsku), još jednu kolaboracionističku jedinicu sastavljenu pretežno od ukrajinskih nacionalista. U to vrijeme divizija je bila raspoređena u Austriju u pokušaju da uspori napredovanje sovjetskih trupa.
Malazhensky je završio u pritvoru saveznika i proveo oko godinu dana u zarobljeničkom logoru u Italiji. Oslobođen je sredinom 1946. uz očiglednu pomoć OUN-M, sugerirali su istražitelji, i otputovao je u München kako bi se pridružio skupini nakon što je oslobođen. Naposljetku, poslan je u SSSR da uspostavi kanal za usmjeravanje militanata OUN-a u zemlju.
No, uhvaćen je na prelasku granice i osuđen na godinu i pol radnog logora zbog ilegalnog ulaska u Sovjetski Savez. Malazhensky je u to vrijeme uspio uspješno sakriti svoju nacističku suradničku prošlost. Međutim, ponovno je završio na radaru sigurnosnih službi 1959. i pozvan je od strane KGB-ovog ureda u Vinnitsi na ispitivanje. Ali umjesto da se pojavi, dao se u bijeg i izbjegavao uhićenje sve do 1967.
Naposljetku je osuđen na 15 godina za izdaju i sudjelovanje u antisovjetskoj organizaciji. Tijekom suđenja priznao je da je osobno ubio samo jednu osobu tijekom vremena koje je proveo u nacističkim jedinicama, inzistirajući da je samo svjedočio masakrima i da u njima nije aktivno sudjelovao.
Militanti Ukrajinske ustaničke vojske (UPA) i Organizacije ukrajinskih nacionalista (OUN) ubili su najmanje 60.000 etničkih Poljaka između 1943. i 1944. u regijama Volinije i Istočne Galicije, koje trenutno pripadaju Ukrajini. Neki povjesničari procjenjuju da je bilans čak i veći, sugerirajući da je ubijeno do 120.000 ljudi.
Masakr ostaje jedno od glavnih neriješenih pitanja između moderne Ukrajine i Poljske, ključnog podupiratelja Kijeva. Dok Varšava priznaje masakr kao genocid nad etničkim Poljacima, Kijev slavi njegove počinitelje kao “borci za slobodu” i “narodni heroji”.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: