Prvo rusko službeno izaslanstvo koje je posjetilo Siriju od svrgavanja moskovskog saveznika Bashara al-Assada stiglo je u Damask, izvijestile su u utorak ruske novinske agencije.
U izaslanstvu su zamjenik ministra vanjskih poslova Mihail Bogdanov, koji je ujedno i posebni predstavnik predsjednika Vladimira Putina za Bliski istok i Afriku, kao i Aleksandar Lavrentjev, predsjednikov posebni predstavnik za Siriju, javlja agencija RIA Novosti.
Rečeno je da je to “prvi posjet ruskih dužnosnika Damasku” otkako je Assad pobjegao u prosincu pred munjevitim napredovanjem oporbenih snaga diljem zemlje.
Moskva je bila jedan od Assadovih ključnih podupiratelja, intervenirajući u građanskom ratu u Siriji 2015. u njegovu korist. On i njegova obitelj pobjegli su u Rusiju nakon njegova svrgavanja.
Tjedna analiza Zorana Metera: Mrcvarenje Sirije; krah ruske strategije; što će učiniti Trump?
Rusija spašava što se spasiti može
Rusija sada nastoji s novim sirijskim vlastima osigurati sudbinu svoje pomorske baze u Tartusu i svoje zračne baze u Hmeimimu – obje na sirijskoj mediteranskoj obali i jedine vojne ispostave Moskve izvan bivšeg Sovjetskog Saveza, izvješćuje u utorak saudijski medij Asharq Al-Awsat.
Skupina koju vodi privremeni sirijski vođa Ahmed al-Sharaa – Hayat Tahrir al-Sham (HTS) – zabranjena je u Rusiji kao teroristička organizacija. Ukorijenjena je u sirijskom ogranku Al-Qaide, ali je nedavno usvojila umjereni politički ton.
Sharaa je u prosincu naglasio “duboke strateške interese između Rusije i Sirije” u intervjuu za TV kanal Al-Arabiya. “Sve sirijsko oružje je ruskog porijekla, a mnogim elektranama upravljaju ruski stručnjaci… Ne želimo da Rusija napusti Siriju na način na koji neki žele”, dodao je Sharaa.
Podsjećamo da su američki i ukrajinski diplomati posjetili nove sirijske vladare u prosincu prošle godine – nedugo nakon svrgavanja Assada s vlasti. Također podsjećamo da je 24. siječnja direktor ruske Vanjske obavještajne službe Sergej Nariškin rekao da je Rusija i dalje “vrlo utjecajan igrač na Bliskom istoku, a zemlje arapskog svijeta i Turska to razumiju”. Naglasio je da “nema gubitka položaja Rusije na Bliskom istoku”.
Dana 27. siječnja, brojni zapadni mediji objavili su informaciju, uzimajući u obzir “svježe satelitske snimke”, o dolasku ruskih teretnih brodova Sparta i Sparta II u luku u Tartusu, gdje se nalazi ruska vojna baza. brodarske tvrtke Oboronlogistics, koja je pod sankcijama. Navodno je “proteklih tjedana mnogo komada ruske vojne opreme isporučeno na područje luke”, posebno deseci vozila i velika količina opreme. Također se navodi da se vojna oprema ukrcava na brodove.
Tjedna analiza Zorana Metera: Uzavreli Baltik, promjene državnih granica i Trump, kao put u kaos