Jedan od najznačajnijih čimbenika za kriptoindustriju ne leži u dinamici tržišta, već u političkoj areni.
Trumpova pro-kripto retorika svakako je osvojila naslovnice, ali pravi katalizator za banke i druge financijske posrednike vjerojatno je republikanski potez u Kongresu, s obzirom na to da bi većina njegovih obećanja zahtijevala odobrenje zakonodavca. Uz snažnu republikansku potporu i dvostranačku potporu koja također pokazuje zamah, mnogo je vjerojatnije da će proći legalizacija koja je pogodna za kriptovalute.
Dva su događaja ključna za ovu promjenu: ukidanje SEC-ovog SAB 121 (koji je držao veliki dio financijskog sektora po strani) i Bitcoin Act 2024 (koji predlaže nacionalnu zalihu bitcoina).
Opoziv SAB 121
SAB 121 je sporni računovodstveni bilten koji je stvorio teret usklađenosti, obeshrabrujući banke da nude usluge kao što je skrbništvo nad kriptovalutama — unatoč sve većoj potražnji od strane klijenata (a vjerojatno i od samih banaka).
Ukidanje SAB 121 uklonilo bi veliku blokadu banaka, dopuštajući im da ponude usluge skrbništva nad kripto valutom i dodatno diverzificiraju ponudu svojih proizvoda u klađenje i druge proizvode koji donose prinos. Ovo odražava ono što smo vidjeli na ETF tržištu, gdje institucionalna uključenost iz temelja mijenja dinamiku tržišta.
To bi također omogućilo bankama da obrane svoju imovinu pod upravljanjem, zadrže klijente i povećaju svoj udio u novčaniku među postojećim klijentima zainteresiranim za kripto, istovremeno privlačeći mlađu generaciju klijenata koji su izvorni za kripto.
Ovo je vjerojatno put prema usvajanju u mainstreamu jer bi banke mogle ponuditi klijentima na malo pojednostavljene financijske usluge ili usluge “sve u jednom”.
Bitcoin Act 2024
Trump je također obećao da će pogurati Zakon o bitcoinu 2024., čiji je cilj uspostaviti stratešku zalihu bitcoina kao dio rezervi američkog ministarstva financija. Slične inicijative već su u tijeku u Brazilu, a američke savezne države poput Pennsylvanije već su uvele vlastiti račun za pričuvu bitcoina.
Ako se usvoji, bitcoinov status sigurnog utočišta bio bi u potpunosti legitimiziran, a tržišne bi implikacije mogle biti znatne temeljnom promjenom načina na koji središnje banke i korporativni blagajnici pristupaju svojim strategijama raspodjele.
Već smo vidjeli kako uključenost TradFi teškaša i institucionalnih ETF tokova može utjecati na tržište, a kupnje središnje banke mogle bi dramatično pojačati te učinke.
Političke osobe poput senatorice Cynthie Lummis čak sugeriraju da bi Federalne rezerve trebale preraspodijeliti dio svojih zlatnih rezervi u bitcoin, otvarajući mogućnost da bitcoin smanji svoj jaz u odnosu na tržišnu kapitalizaciju zlata od 17,7 trilijuna dolara – više od 9 puta bitcoina od 1,9 bilijuna dolara.
Dodatna obećanja
Trumpova šira agenda također cilja na ukidanje bankarskih ograničenja povezanih s operacijom Choke Point 2.0, mjerom koja je navodno debankirala više od 70 kripto tvrtki, prema Marcu Andreessenu iz a16z.
U međuvremenu, Trumpovo protivljenje digitalnoj valuti središnje banke (CBDC) koju izdaje Fed u skladu je s republikanskim naporima da se zaštiti privatnost mjerama poput Zakona o nadzoru CBDC-a, koji bi Fed-u zabranio korištenje CBDC-a bez odobrenja Kongresa.
Ostaje da se vidi hoće li SAD prijeći iz regulatornog zaostalog u zakonodavnog lidera. No prilika je jasna: SAD je najveće svjetsko financijsko tržište s potencijalom da donese značajne promjene i privuče kriptoekonomiju.