Ukrajinski Defense Express piše kako je ovaj incident potaknuo rusku vojsku da se počne oslanjati samo na brze i manevarske zrakoplove Su-30 za presretanje i uništavanje glisera, sada naoružanih za samozaštitu. Usporedbe radi, najveća brzina Su-30 u niskom letu je 1350 km/h, dok Ka-29 može letjeti brzinom od 280 km/h, a Be-12 patrolira 320 km/h. Metoda uništavanja ukrajinskih plovila (USV), objašnjavaju, ostala je arhaična: pucanje iz automatskog topa od 30 mm i bacanje slobodnopadajućih bombi nakon približavanja meti na udaljenost vizualnog kontakta. No, AIM-9, ima deklariran domet od 35 km, doduše lansiran iz aviona, a ispaljen iz glisera mogao bi imati domet od oko 10 km, prema procjeni Naval Newsa. To je svejedno znatno dalje od dometa topa na aviona.
Što dalje?
No, presedan s početka ovog mjeseca mogao označiti pokušaje integracije protuzračnih projektila većeg dometa u morske bespilotne letjelice. Tako gliseri bez posade postaju opasnost i za brodove i za letjelice raznih vrsta. Također, proizvođači oružja diljem svijeta uskoro mogli usredotočiti na stvaranje navođenog oružja koje se lansira iz zraka sposobnog za eliminiranje brzih i malih plovila dugačkih samo nekoliko metara.
“U pozadini jučerašnjeg napada na Novorosijsk i gubitka Su-30SM, postavljaju se pitanja o tome kako riješiti problem obalne obrane bez potrebe slanja zrakoplova da pucaju iz topova na plovila USV kao u Drugom svjetskom ratu”, objavio je ruski Telegram kanal Dva bojnika. “Odgovor je jednostavan: pogledajte kopneno ratište i revoluciju u bespilotnim letjelicama, o čemu smo pisali još početkom siječnja. Bespilotne letjelice sposobne su riješiti iste probleme na moru”, tvrde.
Bitka kod obala Krima: Ukrajinski gliser bez posade oborio ruski helikopter