Uvođenje digitalnog eura moglo bi banke stajati između 18 i 30 milijardi eura, pokazalo je istraživanje konzultantske tvrtke PwC.
Troškovi prilagodbe skupine od 19 banaka trebali bi iznositi nešto više od dvije milijarde eura, pokazalo je istraživanje PwC-a koje je naručilo Europsko udruženje kreditnog sektora (ECSA).
To bi značilo da bi troškovi banaka u cijeloj eurozoni trebali iznositi od 18 milijardi do 30 milijardi eura, izračunali su u PwC-u. Ažuriranje aplikacija za mobilno bankarstvo, online platformi, fizičkih platnih kartica i platnih terminala zahtijevat će značajna ulaganja, pokazalo je istraživanje.
Svaka će banka samo za prilagodbu infrastrukture bankomata morati u prosjeku potrošiti oko devet milijuna eura. Uvođenje digitalnog eura zahtijevat će i angažman značajnog dijela radne snage u razdoblju od nekoliko godina, što bi moglo zakočiti inovacije u sektoru plaćanja.
Digitalni euro zamišljen je kao europska alternativa dominantnim američkim tvrtkama za digitalna plaćanja, poput PayPala, Mastercarda i Vise, napominje njemačka novinska agencija dpa. Mnoge su banke u Njemačkoj skeptične, dovodeći u pitanje dodanu vrijednost projekta u odnosu na postojeće sustave plaćanja, poput transfera u stvarnom vremenu. Digitalni euro u biti predstavlja digitalnu valutu koju podržava središnja banka eurozone.
Valuta zamišljena je kao elektroničko sredstvo plaćanja koje ne ovisi o dominantnim američkim pružateljima platnih usluga. Europska komisija je u lipnju 2023. godine predložila propise o digitalnom euru, no do sada nije bilo većih pomaka zbog skepticizma dijela zakonodavaca i bankara.