Dionice Hugo Bossa porasle su u utorak nakon što je tvrtka izvijestila o padu prihoda u prvom tromjesečju, manji od očekivanog, te potvrdila financijsku prognozu za cijelu godinu unatoč makroekonomskoj nesigurnosti i carinskim neizvjesnostima.
Naime, njemački trgovac luksuznom robom izvijestio je da su prihodi na valutno prilagođenoj osnovi pali za dva posto u prvoj četvrtini godine, na 999 milijuna eura (1,13 milijardi dolara), nešto iznad procjene analitičara koji su mu prema LSEG-ovoj anketi predviđali profit od 979 milijuna eura.
Cijena dionice Hugo Bossa na Frankfurtskoj burzi (Xetra) u trenutku pisanja ovog članka iznosila je 38,20 eura, što je rast od 4,89 posto u odnosu na prethodni dan i ukupno 8,8 posto od objave kvartalnih rezultata.
Slabiji prihodi uglavnom su rezultat slabe potražnje u azijsko-pacifičkoj regiji, posebno zbog “trajno slabe potrošačke potražnje u Kini”, što je tvrtka pripisala nesigurnim potrošačkim očekivanjima, izvijestio je CNBC.
“Nakon snažnog završetka 2024., naše poslovanje u prvom tromjesečju 2025. bilo je pogođeno rastućom makroekonomskom nesigurnošću, koja je utjecala na globalno potrošačko raspoloženje i našu industriju,” izjavio je predsjednik uprave Daniel Grieder.
Unatoč svemu, kompanija je potvrdila financijsku prognozu za 2025., predviđajući godišnje prihode u rasponu od 4,2 do 4,4 milijarde eura, što je na razini prošlogodišnjih rezultata.
Dodala kako nastavlja pomno pratiti ekonomska kretanja, nakon što je Grieder u ožujku primijetio da su globalne trgovinske napetosti već imale vidljiv utjecaj na potražnju u prvom tromjesečju.
“Pomno pratimo makroekonomska zbivanja i ostajemo na oprezu s obzirom na povećanu nesigurnost, uključujući trenutačne carinske pregovore,” dodao je.
Suočavanje s američkim carinama
Tvrtke iz sektora robe široke potrošnje procjenjuju potencijalno disruptivan utjecaj američkih carina na globalne opskrbne lance i povjerenje potrošača, a nekoliko ih je već najavilo moguća poskupljenja.
Sjedinjene Američke Države najveće su pojedinačno tržište za Hugo Boss, s udjelom od oko 15 posto u prihodima grupe, iako tvrtka nema proizvodnju u SAD-u. Gotovo polovina (40 %) izvoza grupe u SAD dolazi iz Europe, dok se “srednje jednoznamenkasti postotak” robe nabavlja iz Kine, rekao je Grieder na konferenciji o zaradi u utorak.
Predsjednik uprave izjavio je kako je povjerenje potrošača u SAD-u “sigurno oslabilo,” no da se situacija oko carina mijenja iz dana u dan te da je “još prerano za konačne zaključke.” Također je istaknuo da su nesigurnosti oko rizika od recesije u SAD-u i imigracijske politike smanjile domaću i turističku potrošnju.
Grieder je rekao kako tvrtka provodi niz strateških mjera kako bi ublažila mogući utjecaj carina. To uključuje preusmjeravanje proizvoda iz Kine prema SAD-u i njihovu zamjenu proizvodima iz drugih tržišta, optimizaciju globalne opskrbne mreže te razmatranje cjenovnih prilagodbi ovisnih o potražnji.
U bilješci u utorak, analitičari Citija naveli su kako bi svaka “veća promjena u vanjskom političkom ili gospodarskom okruženju” koja izravno ili neizravno utječe na povjerenje potrošača predstavljala “rizik” za prodajne rezultate Hugo Bossa.
Hugo Boss posljednjih godina intenzivno radi na strateškoj transformaciji kako bi oživio slabiju potražnju potrošača, što je, prema Griederu, pridonijelo blagom poboljšanju rezultata u prvom tromjesečju.
Yanmei Tang, analitičarka iz Third Bridgea, rekla je da je grupa uspješno proširila svoju privlačnost izvan segmenta formalne odjeće, istaknuvši poboljšanja u formatima trgovina, diverzifikaciji proizvoda i angažmanu mlađih potrošača.
“Ipak, područja poput ženske mode i dalje su slaba točka, bez izvanrednih proizvoda ili jasne strategije,” napisala je u bilješci, dodajući da bi akvizicija etabliranog ženskog modnog brenda mogla pomoći ubrzati rast grupe.