Sretno djetinjstvo s manje
ekrana: Djeca su uživala u
igri i radionicama u prirodi
Objavljeno 12. srpnja, 2024.
NAŠICE
Pedagoški šumski centar Šumski radoznalci u Našicama nedavno je održao svoj prvi ljetni kamp za djecu.
Kamp je okupio 12 djece od 3 do 11 godina koja su sudjelovala u različitim kreativnim radionicama, istraživanju prirode, šumskim pokusima, uzbudljivim timskim igrama na otvorenom te paljenju logorske vatre pod vodstvom tima kampa. U pet dana djeca su stjecala nova iskustva i razvijala različite vještine kroz igru, a svaki trenutak je bio ispunjen smijehom, učenjem i prijateljstvom.
Osnivačica Pedagoškog šumskog centra i autorica programa šumske pedagogije Nina Erdeš Babić zadovoljna je organizacijom prvog ljetnog kampa te je istaknula kako su ostvareni ciljevi šumske pedagogije koja teži sretnom djetinjstvu s manje ekrana, a više učenja kroz igru u prirodi.
– Naš ljetni kamp nije bio samo prilika za zabavu, već i za osobni rast i razvoj djece. Vidjeti osmijeh na dječjim licima i iskrice u očima neprocjenjivo je. Ponosni smo na sve što su postigli i sretni što su im ovi dani donijeli toliko radosti – rekla je Nina Erdeš Babić.
Dodala je kako se šumska pedagogija temelji na pedagoškom pristupu koji potiče djecu na iskustveno učenje i igru u prirodnom okruženju. Poznata je u Švedskoj, Norveškoj, Danskoj i Finskoj. U tim zemljama šumske škole i vrtići standardni su dio odgojno-obrazovnog sustava, a djeca cijelo vrijeme, tijekom svih godišnjih doba, provode vrijeme u prirodi.
– U Hrvatskoj je ovaj pedagoški pristup rada s djecom još u povojima, no Pedagoški šumski centar Šumski radoznalci već uspješno radi prema autorskim programima šumske pedagogije, prilagođenim različitoj dobi i interesima djece. Programi su osmišljeni tako da potiču cjelokupni razvoj djeteta kroz iskustveno učenje, igru i pokret u prirodi, integrirajući kognitivni, afektivni, socijalni i motorički aspekt razvoja. Kroz kreativne radionice u prirodi djeca razvijaju maštu, kritičko mišljenje, sposobnost rješavanja problema, a svladavanje različitih izazova u prirodi potiče njihovo samopouzdanje i samostalnost. Također, priroda djeluje vrlo umirujuće i opuštajuće na djecu, koja su često prekomjerno izložena digitalnoj tehnologiji – istaknula je Erdeš Babić.
Program Šumski vrtlarko namijenjen je djeci od 3 do 5 godina, a Šumski školarko djeci od 6 do 8 godina. Za djecu od 9 do 11 godina osmišljen je program Šumski radoznalko, a tu je i Šumski rođendanko, gdje djeca svoj dan mogu proslaviti u prirodi.
Snježana Fridl