Rusko i američko izaslanstvo sastat će se u četvrtak u Istanbulu na tehničkom sastanku, rekli su danas izvori iz turskog ministarstva vanjskih poslova. Izvori su ponovili da je Ankara spremna pružiti svu vrstu potpore mirovnim naporima Ukrajine, uključujući domaćinstvo pregovora.
Ranije tijekom dana, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov najavio je sastanak ruskih i američkih predstavnika kako bi razgovarali o radu svojih veleposlanstava. “Najavili smo da će se naši diplomati i stručnjaci na visokoj razini sastati i razmotriti sistemske probleme koji su se nagomilali kao rezultat nezakonitih aktivnosti prethodne (američke) administracije za stvaranje umjetnih prepreka aktivnostima ruskog veleposlanstva, na što smo naravno uzvratili istom mjerom i učini teškim rad američkog veleposlanstva u Moskvi”, rekao je ruski ministar iz Dohe.
Prošlog su tjedna američki i ruski diplomati održali razgovore u Rijadu u Saudijskoj Arabiji i dogovorili se da će početi raditi na okončanju rata u Ukrajini i poboljšanju svojih diplomatskih i gospodarskih veza.
Lavrov o potezima europskih čelnika
Osvrćući se na sukob Rusije i Ukrajine, Lavrov je izjavio da Rusija čeka da europski čelnici prestanu “lagati o tome da Moskva blokira pregovore”. Ustvrdio je da Europa nastavlja provoditi “beznadno zastarjelu i neuspješnu” politiku prema Ukrajini, aktivno potičući Kijev da produži sukob.
“Kad god se ravnoteža političkih snaga u Ukrajini počne mijenjati, kao što je bilo vidljivo tijekom nedavnog glasanja u Ujedinjenim narodima, Europa se odmah pokušava suprotstaviti ovom trendu – najavljujući velike nove pakete vojne pomoći Kijevu i potičući ga da nastavi borbu”, rekao je Lavrov, prenosi Interfax. “Ukrajinski režim je nastojao izbrisati ruski identitet kroz zakonodavstvo koje utječe na obrazovanje, medije i kulturu. Ono što je ostalo od Ukrajine mora biti oslobođeno ovih diskriminirajućih zakona”, dodao je.
Lavrov je također odbacio mogućnost raspoređivanja europskih trupa u Ukrajini, navodeći da je francuski predsjednik Emmanuel Macron krivo protumačio izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa: Trump je sugerirao da bi takav potez mogao biti moguć uz suglasnost svih strana, ali pristanak Rusije nikada nije zatražen. “Pristup koji gura prvenstveno Francuska, kao i Britanci, usmjeren je na eskalaciju sukoba, a ne na njegovu deeskalaciju. Trikovi poput raspoređivanja mirovnih snaga u Ukrajini neće uspjeti. Ključ za rješavanje sukoba leži u rješavanju njegovih temeljnih uzroka”, rekao je.
Lavrov o Palestini i Siriji
Osvrćući se na izraelsko-palestinsko rješenje, Lavrov je rekao da je Moskva duboko zabrinuta što izraelska vojska nastavlja poduzimati akcije koje nadilaze sporazum o prekidu vatre, stvarajući napetosti na terenu. “Vrlo smo zabrinuti što izraelska vojska svakim danom poduzima dodatne korake koji nisu predviđeni sporazumima s Hamasom i Libanonom, a koji općenito stvaraju činjenice na terenu koje su u suprotnosti sa sporazumima i rezolucijama Vijeća sigurnosti UN-a o palestinskim pitanjima i libanonskom problemu”, rekao je.
Prema Lavrovu, Rusija i Katar podupiru napredak prema uspostavi palestinske države, dok na preseljenje Palestinaca o kojem je govorio Trump, gledaju kao na “tempiranu bombu”. “Pitanje uspostave palestinske države je ključno”, naglasio je. Prema njegovim riječima, u tijeku je vrlo produktivan dijalog između Rusije i Arapske lige. Ruska strana, nastavio je, također polaže velike nade u nadolazeći summit Arapske lige u Kairu, na kojem će se “raspravljati o budućnosti Pojasa Gaze u kontekstu raznih prijedloga, uključujući i ideju o njegovom pretvaranju u turističku zonu”. “Arapske nacije nastoje zaštititi pravo Palestinaca da žive na svojoj zemlji. To tek treba biti realizirano. Iskoristit ćemo svoj utjecaj na međunarodnoj pozornici, uključujući unutar UN-a, kako bismo osigurali da ovi procesi napreduju konstruktivno”, rekao je.
Zajednički sastanak Arapske lige i Organizacije islamske suradnje 14. ožujka u Istanbulu razmotrit će ta pitanja na široj razini, obraćajući se odnosima Izrael-Palestina, Izrael-Libanon i Izrael-Sirija, istaknuo je Lavrov. “Baš kao što su izraelske snage odlučile ostati u južnom Libanonu, sada su se pomaknule južnije u Sirijsku Arapsku Republiku. Ovo je stvorilo novu stvarnost koja zahtijeva razvoj konstruktivnih mjera koje balansiraju interese sigurnosti i razvoja svih zemalja u regiji, bez iznimke”, rekao je. Rusija se zalaže za to da razvoj događaja u Siriji ne dovede do građanskih sukoba, jer takvi rizici još uvijek postoje, rekao je. Ministar je također osudio stajalište Europe koja ukidanje sankcija Siriji povezuje s uvjetom “protjerivanja Rusije” iz te zemlje.
Evo čime su rezultirali prvi američko-ruski pregovori u Rijadu i o čemu bruje svjetski mediji