Rusija je izrazila spremnost na kompromis koji bi uključivao povlačenje njezinih trupa iz dvije gruzijske regije koje podržava Moskva, Abhazije i Južne Osetije, izjavio je ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov. Govoreći na Općoj skupštini UN-a, Lavrov je naglasio da bi se mogao postići dogovor kojim bi se prekinuo dugogodišnji zastoj između Rusije i Gruzije, otkako je Moskva 2008. godine okupirala oko petinu teritorija te zemlje, piše Politico.
Lavrov je rekao da stranka Gruzijski san, koja trenutno vlada, želi “povijesno pomirenje”. Dodao je da bi oblik tog pomirenja ovisio o stranama u Abhaziji i Južnoj Osetiji, no da je Rusija otvorena za razgovore ako postoji interes za normalizaciju odnosa.
Gruzijski gradonačelnik Tbilisija, Kakha Kaladze, bivši nogometaš i član stranke Gruzijski san, pozdravio je Lavrovljeve komentare, rekavši da bi bilo korisno prijeći s riječi na konkretne korake te da bi povlačenje ruskih snaga moglo biti prvi korak u tom procesu. Također je istaknuo da bi ponovno ujedinjenje moglo biti moguće samo kroz mir, razvoj i međusobno oproštenje.
EU-brokered ceasefire agreement, which ended Georgia-Russia war, shows that peace deal to end Russia-Ukraine war was real possibility. My study that I did at Harvard showed that US politicians & media misrepresented start of Georgia-Russia war. There is revealing silence even… pic.twitter.com/5c2hMjfDAL
— Ivan Katchanovski (@I_Katchanovski) September 30, 2024
Pritisak Zapada
Premijer Gruzije, Irakli Kobakhidze, također je nedavno izjavio da je “20 posto našeg teritorija nezakonito okupirano”, ali je inzistirao na mogućnosti obnove odnosa sa separatističkim regijama. Gruzijski san je najavio da će se ispričati za rat 2008. godine ako pobijede na nadolazećim parlamentarnim izborima, zakazanim za sljedeći mjesec, kao i da su ih na rat natjerale “strane sile”.
Ovi politički pomaci dolaze u trenutku kada Rusija smanjuje financijsku podršku Abhaziji zbog neslaganja s lokalnim vlastima oko provođenja proruskih politika, što je dodatno destabiliziralo regiju. Abhazija, koja je ekonomski ovisna o ruskim subvencijama, sada se suočava s mogućnošću povećanja cijena energije i smanjenjem financijske pomoći.
Gruzijska vlada, unatoč pritiscima sa Zapada i prosvjedima unutar zemlje, nastoji poboljšati odnose s Rusijom, odbijajući uvesti sankcije Moskvi zbog rata u Ukrajini i jačajući bilateralne trgovinske veze. Međutim, zbog nazadovanja u demokratskim reformama i zakonima inspiriranim ruskom legislativom – barem iz perspektive Zapada – Europska unija je zamrznula kandidaturu Gruzije za pridruživanje, dok su Sjedinjene Države uvele sankcije određenim političarima.
Vođa vladajuće stranke u Gruziji se želi ispričati za započinjanje rata 2008. godine