Ilegalno odlaganje raznih vrsta otpada velik je ekološki problem na području Zagreba i okolice. Od svakovrsnog glomaznog otpada poput namještaja ili neispravnih kućanskih aparata, olupina vozila pa do vrlo čestog odlaganja građevinskog otpada u prirodu.
Borba protiv tog problema predstavlja izazov i za gradske i državne institucije. Koliko to mogu biti kompleksne situacije svjedoči slučaj koji je došao pred policajce PUZ-a.
Naime, policijski službenici Policijske uprave zagrebačke dovršili su kriminalističko istraživanje nad 44-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela „Prisila prema službenoj osobi“ na štetu dvoje zaposlenika za pružanje komunalnih usluga u Velikoj Gorici.
U zagrebačkoj zgradi šokirani što radi 49-godišnja susjeda: Policija joj iznenada upala u stan
Prijetio im vatrenim oružjem
Sumnja se da je 44-godišnjak u srijedu, 26. lipnja 2024. godine oko 17.30 sati u Mičevcu, u ulici Augusta Šenoe verbalno prijetio 60-godišnjem zaposleniku i 34-godišnjoj zaposlenici za pružanje komunalnih usluga u Velikoj Gorici, a sve u namjeri da ih spriječi u obavljanju njihove djelatnosti.
“Nakon što su zaposlenici za pružanje komunalnih usluga uočili teretno vozilo s građevinskim otpadom na zemljištu na području Mičevca, postupali su s ciljem provjere dokumentacije sa svrhom suzbijanja odlaganja ilegalnog otpada. Osumnjičeni koji se tamo nalazio više im je puta uputio verbalne prijetnje kao i prijetnje vatrenim oružjem, a nakon čega se udaljio.
Nakon saznanja policije o događaju, kroz kriminalističko istraživanje intenzivno se tragalo za njim te je naknadno pronađen, a pretragom na adresi stanovanja oružje nije pronađeno”, priopćila je policija.
Osumnjičeni 44-godišnjak predan je pritvorskom nadzorniku dok je kaznena prijava podnijeta Općinskom državnom odvjetništvu u Velikoj Gorici, te se kriminalističko istraživanje nastavlja.
Snimili ilegalni deponij nedaleko Zagreba pa skoro nadrapali: ‘Još jednom da vas vidim, zavezat ću vas i vući po blatu’
Tomašević: ‘To treba tretirati kao kriminal’
Zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević je ranije ove godine komentirao problem ilegalnog odlaganja otpada u gradu te istaknuo da je to “uhodani biznis” koji treba tretirati kao kriminal.
“Bilo kakva sfera prekršajne odgovornosti neće riješiti problem, to je kriminal. Firme zarađuju da ilegalno odlažu. To nisu građani nego firme koje se time bave i to su kaznena djela protiv okoliša koja se u Hrvatskoj procesuiraju kao prekršaj. Dok je to prekršaj, ništa se neće promijeniti”, rekao je gradonačelnik.
Tomašević je upozorio i na činjenicu da komunalni redari u odnosu na bilo koje državne institucije nemaju nikakve konkretne ovlasti kada je u pitanju rješavanje problema ilegalnog odlaganja otpada.
“On ne smije gotovo ništa. Može prijaviti nadležnim institucijama, ne može fizički nikoga spriječiti da bilo što radi. Bez države i strožih kazni i da se to tretira kazneno djelo, ništa se neće promijeniti”, istaknuo je te naglasio kako je o tome razgovarao s više ministara govorio im da se mora promijeniti zakon, ali “Zasad nema sluha”.
Puno posla, zapošljavaju se novi redari
Nepropisno odlaganje otpada na gradskom području u nadležnosti je zagrebačkog komunalnog i prometnog redarstva. U razgovoru za naš portal pomoćnik pročelnika za komunalno i prometno redarstvo Željko Renića istaknuo je kako je puno toga u nadležnosti komunalnih redara.
“Trenutni broj komunalnih i prometnih redara je dovoljan za obavljanje poslova iz pripadajuće nadležnosti. Unutar nadležnog gradskog ureda redovito se vrše nova zapošljavanja, a posebno se prati i dodjeljivanje novih nadležnosti kojima se proširuju ovlasti redara”, rekao je Renić te dodao:
“Sukladno odredbama Zakona o gospodarenju otpadom te Odluke o komunalnom redu komunalni redari Grada Zagreba redovito provode nadzore vezano za nepropisno odlaganje otpada i onečišćenja površine javne namjene. U slučaju utvrđivanja nepropisno odloženog otpada komunalni redar pokreću propisani postupak radi utvrđivanja potpunog činjeničnog stanja. Ukoliko se kroz provedeni postupak utvrdi prekršitelj/onečišćivač protiv istih se izdaju za to propisane prekršajne sankcije.”
Grad je donio i odluku o pojačanim mjerama protiv ilegalnih odlagališta. Prijedlog odluke o sprječavanju odbacivanja otpada predviđa mjere prevencije stvaranja te mjere uklanjanja protuzakonito odbačenog otpada. Spominje modernu tehnologiju poput, primjerice, dronova.
Osim što se planira obavljati pojačani nadzor i postavljanje prepreka kako bi se do lokacije teže došlo, postavit će se i videonadzor te uložiti u dodatnu tehničku opremu, poput već spomenutih dronova.
Komentari