Od 2019. Norveški institut za istraživanje kulturne baštine (NIKU) provodi iskopavanja u Bispeviki u Oslu.
Mnogi drevni predmeti izvađeni su iz iskapanja, ali jedno nedavno otkriće bilo je posebno rijetko.
Područje, koje arheolozi nikad prije nisu istraživali, iznijelo je na vidjelo rijetku željeznu rukavicu iz srednjeg vijeka, prema prevedenom izvješću iz Science Norway objavljenom 12. kolovoza 2024.
ISTRAŽIVAČI ISKOPALI NALAZAK STAR 2400 GODINA U STAROM GRČKOM GRADU
Grad Oslo osnovao je kralj Harald Hardraade oko 1050. godine, navodi Britannica.
Godine 1624. plamteći požar poharao je grad. Mnoge su zgrade u Oslu bile drvene, zbog čega su bile podložne požarima.
Gotovo svaki pedalj grada je bio spaljen. Kralj Christian IV od Danske i Norveške odlučio je ponovno izgraditi srušeni grad preko puta fjorda, gdje je bio bliže tvrđavi Akershus i bolje zaštićen, navodi se na web stranici Muzeja u Oslu. Grad je nazvan Christiania, a preimenovan je u Oslo 1925. godine, navodi Britannica.
DREVNO BLAGO STARO TISUĆAMA GODINA OTKOPANO U GROBANJU
Puno je misterija oko ovog rijetkog predmeta koji datira iz ranog 14. stoljeća, a korišten je za zaštitu ruke i zgloba tijekom borbe.
“Rukavica nikada ne bi ostala ležati na ulicama u srednjovjekovnom Oslu”, rekao je Håvard Hegdal, arheolog na NIKU i voditelj projekta iskopavanja, prema Science Norway.
“Ovo je izuzetno skup predmet. Običan čovjek nikada ne bi posjedovao ovako nešto. Jedini način na koji možete pronaći ovakve stvari je da su zakopane ili izgubljene na neki način. Na morskom dnu nitko nije mogao doći u ruke to,” nastavio je.
POVJESNIČAR UMJETNOSTI UOČIO DREVNI PORTRET ZA KOJI SE MISLI DA JE IZGUBLJEN U POZADINI FOTOGRAFIJE PODIJELJENE NA DRUŠTVENIM MREŽAMA
Točno objašnjenje kako je rukavica dospjela na mjesto gdje je pronađena nije poznato i malo je vjerojatno da će ikada biti utvrđeno.
Međutim, Hegdal je rekao kako mu je “vrlo teško zamisliti da netko izgubi svoju rukavicu tijekom bitke.”
“Da je postojalo još nešto u vezi s rukavicom, već bismo je pronašli. San je arheologa pronaći ostatke nekih bitaka koje su se odvijale tamo u fjordu, ali nismo. Dakle, Najbolje objašnjenje koje imamo do sada je jednostavno da ga je netko izgubio, mogli biste to nazvati lošom srećom”, rekao je.
Iako rukavica više nema istu strukturu kao nekoć, otisak koji je ostao bio je dovoljan dokaz da Hegdal identificira predmet.
Mnogi dokumenti koji pripadaju Oslu pretvoreni su u pepeo 1700-ih, što otežava razumijevanje cijele priče iza nalaza.
KLIKNITE OVDJE ZA PREUZIMANJE APLIKACIJE FOX NEWS
“Mnogi norveški srednjovjekovni dokumenti spaljeni su u Kopenhagenu 1700-ih. Gradski zakon za Oslo nije sačuvan”, rekao je Hegdal. “Nismo čak ni pronašli nikakve propise ili dokumentaciju koja ukazuje na to da su predmeti bačeni u more. Imamo samo svo oružje koje smo tamo pronašli”, rekao je za Science Norway.
Tijekom iskapanja u Oslu otkriveno je nekoliko drugih drevnih predmeta, uključujući mnoštvo oružja, poput bodeža, mačeva i sjekira.