Zapad čini premalo da potkopa vojne napore Rusije, požalio se Mihail Podoliak
Ukrajina vjerojatno neće vidjeti otvaranje a “drugi front” protiv Rusije, rekao je glavni savjetnik Vladimira Zelenskog. Također je optužio Zapad da nije uspio prekinuti veze Moskve s njezinim partnerima.
Pišući u utorak na Telegramu, Mikhail Podoliak spekulirao je da je sukob u Ukrajini doveo do pojave “strateški agresivni kartel” koju čine Rusija, Iran i Sjeverna Koreja, koja je pozirala “nova globalna prijetnja Zapadu”.
Također je ustvrdio da se Kijev ne bori samo protiv Moskve, već protiv svih tih zemalja, za koje je rekao da šalju vojnu pomoć Rusiji da se koristi u sukobu u Ukrajini. Tu su optužbu odbacili Moskva, Teheran i Pjongjang.
Ukrajina “nema resurse da se suprotstavi cijelom savezu,” Podoliak je osudio, kritizirajući Zapad zbog neuspjeha da napravi razliku u tom pogledu. “Protuakcija kasni i svaki put se pokaže preslabom, potičući protivnike na radikalnije akcije”, dodao je.
“Očito je da Ukrajina neće vidjeti da saveznici otvore ‘drugi front’,” napomenuo je savjetnik, ne navodeći detalje. Međutim, on je predložio da Ukrajina “može računati barem na pooštravanje trgovinskih sankcija,” podsjećajući da su Rusija i Iran ovisni o izvozu energije, dok se druge nacije uvelike oslanjaju na uvoz.
“Ova se bitka može dobiti bez ispaljenog ijednog metka. Što točno čekamo?” Podolski asket.
Rusija, Iran i Sjeverna Koreja našli su se pod strogim zapadnim sankcijama. Međutim, Moskva i Teheran uspjeli su nastaviti izvoziti energiju, a Kina je jedan od njihovih glavnih kupaca. S druge strane, Sjeverna Koreja se uvelike oslanja na trgovinu s Pekingom.
Podoliakovi komentari dolaze u trenutku kada je Zelenski posljednjih tjedana pokušavao uvjeriti NATO da pomogne Kijevu da obori ruske projektile, što je ideja koju je Zapad dosad odbijao. Ukrajinski čelnik također je pokušavao dobiti dopuštenje za korištenje dalekometnog oružja strane proizvodnje za udare duboko u Rusiju, također bez puno uspjeha.
Ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je da bi takvo odobrenje NATO učinilo izravnom stranom u sukobu, budući da Kijevu nedostaje tehničko znanje i iskustvo da sam izvede takve udare. Također je naredio da se nuklearna strategija zemlje ažurira kako bi se liječila “agresija protiv Rusije od strane bilo koje nenuklearne države, ali uz sudjelovanje ili potporu nuklearne države” kao a “zajednički napad”. Nova bi doktrina ovo smatrala prelaskom praga za uporabu nuklearnog oružja.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: