Arduino pametni vlak omogućuje učenje kroz igru i istraživanje STEM svijeta
VUKOVAR
Vukovarski gimnazijalci ove su godine prvi put sudjelovali u online projektu Instituta za inovacije Digitalni inovacijski inkubator, kojemu je cilj potaknuti učenike na kreativno promišljanje i osmišljavanja ideja i razvoja projekta te ih kroz StellarPlatform.com platformu povezati oko područja i tema koje ih vesele i zanimaju.
Učenici Lara Grlić, Gabriel Kršić, Filip Marijanović, Luka Stojanović, Ivan Maltašić, Dunja Guja i Nika Paulić ujedinjeni u tim “Arduino Express”, pod mentorstvom nastavnika Sanje Pavlović Šijanović i Davora Šijanovića, razvili su ideju i izradili proizvod – Arduino pametni vlak (Arduino Express).
Četiri vagona
Kako je pojasnila Sanja Pavlović Šijanović, proizvod omogućuje učenje kroz igru, potiče razvoj vještina i omogućuje istraživanje STEM svijeta na uzbudljiv i poučan način.
– Iako Arduino pametni vlak ima izgled igračke, njegova je osnovna namjena funkcionalnost koja omogućuje učenje, i to upravo kroz ono što djeca najviše vole, a to je igra. Svaki vagon vlaka nosi poseban zadatak i priču koja osigurava stjecanje novih znanja i razvoj vještina. Proizvod, preko izravnog iskustvenog angažmana, omogućuje djeci bolje razumijevanje i jasniju primjenu teorijskih koncepata iz STEM područja u stvarnom svijetu. Istraživanjem svijeta s pomoću kamere, radara, senzora za kvalitetu zraka i Geigerovog brojača djeca će željeti razumjeti svijet oko sebe, a moći će učiti i istraživati i izvan školskog okruženja – navela je.
Prvi je vagon osmišljen kao pametna kamera koja omogućuje snimanje okruženja. Drugi je opremljen radarom uz pomoć kojega učenici/djeca otkrivaju skriveno i istražuju okolinu na nov način. Treći vagon osmišljen je kao laboratorij za mjerenje kvalitete zraka, dok je posljednji vagon, najsloženiji od svih, opremljen Geigerovim brojačem i cilj mu je potaknuti djecu i mlade na istraživanje potencijalnih rješenja za sigurniju budućnost.
Nastavit će raditi
Učenici su uz poduzetničke i marketinške vještine razvijali i vještine programiranja, inženjeringa, elektronike i rješavanja problema. Projekt uspješno adresira problem nedostatka praktičnih i interaktivnih STEM aktivnosti u formalnom obrazovnom sustavu i okruženjima za neformalno obrazovanje, a projektno rješenje omogućuje djeci i mladima da na zabavan i praktičan način istražuju različite STEM koncepte.
Projektnom idejom i njezinom realizacijom vukovarski tim ušao je u šest najboljih timova i plasirao se u finale Digitalnog inovacijskog inkubatora, koje je održano na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu. Velika završnica okupila je najuspješnije timove učenika iz cijele Hrvatske, koji su pred žirijem imali priliku prezentirali svoje inovativne ideje, predstaviti rješenja u obliku proizvoda i/ili usluga, osvojiti vrijedne nagrade i steći nova iskustva. U kategoriji srednjih škola u veliko finale pozvano je šest srednjih škola, a Gimnazija Vukovar osvojila je drugo mjesto i novčanu nagradu od 600 eura.
U novoj školskoj godini planiraju raditi na daljnjem razvoju ideje i proizvoda i poticati dinamično učenje i istraživanje, uvjereni kako svaki novi korak donosi i novu priliku za rast i razvoj.
Dragana Korpoš