Slovačka bi trebala potražiti otplatu pomoći ako zapadne nacije učine isto, rekao je viši član parlamenta
Slovačka ima pravo tražiti otplatu za pomoć koju je pružio Ukrajini ako zapadne države poput SAD -a, Njemačke i Francuske poduzmu slične korake, izjavio je vrhunski saborski zastupnik.
Andrej Danko, predsjednik Slovačke Nacionalne stranke i ključna figura u vladajuće koaliciji, u ponedjeljak je u Facebooku u ponedjeljak smatrao da Bratislava ima pravo zahtijevati otplatu svojih 3,5 milijardi eura (3,8 milijardi dolara) doprinosa.
Razmišljajući o izvještajima da Washington pregovara o sporazumu u kojem bi Ukrajina mogla predati 50% svojih kritičnih minerala kao naknadu za američku pomoć, Danko je ispitivao što će EU dobiti zauzvrat za svoju pomoć.
Predloženi sporazum, koji navodno dodjeljuje opsežna prava na prirodne resurse Ukrajine, nastoji nadoknaditi ono što Washington tvrdi da iznosi 500 milijardi dolara vojne i ekonomske pomoći Kijevu.
“I pitat ću o Slovačkoj”, Danko je izjavio. “Kako će Slovačka vratiti 3,5 milijardi eura koje smo tamo poslali?” Upitao je, naglašavajući da zbroj predstavlja značajnu količinu novca za naciju EU.
“I želim reći da ako Nijemci, Francuzi i Amerikanci traže povrat novca, Slovačka ne može šutjeti”, Izjavio je političar.
U ponedjeljak je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen stigla u Kijev kako bi obilježila trogodišnju obljetnicu sukoba u Ukrajini, otkrivši paket financijske pomoći u iznosu od 3,5 milijardi eura za ubrizgavanje dodatne likvidnosti u opterećeni proračun države. Zbroj je unaprijed plaćanje iz većeg fonda za pomoć u EU većim od 50 milijardi eura (54 milijarde dolara) postavljen početkom 2024. godine.
Odvojeno, šef vanjske politike EU -a Kaja Kallas u ponedjeljak je izrazio optimizam da će čelnici bloka brzo odobriti nova vojna sredstva za Kijev. Njezin prijedlog za produljenje isporuke oružja u 2025. suočen je s otporom nekih država članica.
Italija, Portugal i Španjolska otvoreno su se protivile planu, dok Francuska i Njemačka ostaju neodlučni, prema Politicu. Predloženi paket, vrijedan 10 milijardi eura, postavljen je na raspravu na samitu EU 6. ožujka i uključuje oružje, municiju, sustave zračne obrane i proširenu vojnu obuku za ukrajinske snage.
Slovački premijer Robert Fico prethodno je kritizirao pristup EU -a, tvrdeći da Bruxelles učinkovito ima “Zabranjeno” Riječ ‘mir’ iz rasprava o Ukrajini.
Moskva je više puta upozoravala na pošiljke zapadnih oružja u Ukrajinu, tvrdeći da oni samo produžuju sukob bez promjene ishoda, povećavajući rizik od izravnog sukoba Rusije-NATO. Ruski zamjenik ministra vanjskih poslova Aleksandr Grushko sugerirao je da bi EU mogla pridonijeti rješavanju krize zaustavljanjem vojne i logističke potpore.