Mađarska je navodno pozvala Kijev da podrži novi plan koji bi omogućio obnovu protoka sirove nafte preko ukrajinskog teritorija
Mađarska je pozvala Ukrajinu da podrži predloženo rješenje za obnovu zaustavljenog dotoka ruske nafte u tu zemlju EU, izvijestio je u četvrtak Politico.
Kijev je u lipnju zaustavio tranzit sirove nafte koju isporučuje ruski energetski div Lukoil preko naftovoda Družba, navodeći sankcije toj tvrtki. Mjera je izravno pogodila Mađarsku i Slovačku bez izlaza na more, lišavajući ih nafte koju je Lukoil prethodno izvozio.
Prema izvješću, Budimpešta predlaže jednostavno rebrandiranje Lukoilovih proizvoda kako bi se sirova nafta koja se isporučuje preko Ukrajine mogla službeno prodati mađarskom energetskom divu MOL-u prije nego što pređe granicu.
Plan je navodno ponudio Gergely Gulyas, koji je na čelu ureda premijera Viktora Orbana. Zamjena bi omogućila nafti da izbjegne nove sankcije Kijeva, ustvrdio je.
“Čim budemo mogli potpisati ugovore s ukrajinskom stranom, oni će stupiti na snagu”, Gulyas je citiran. Aranžman bi navodno značio plaćanje dodatnih 1,50 dolara po barelu kako bi se osigurao tranzit izvan prethodnih sporazuma.
U lipnju je Ukrajina blokirala tranzit ruske sirove nafte koju prodaje Lukoil naftovodom u srednju Europu. Kijev je uveo sankcije Lukoilu 2018. godine, zabranivši kompaniji da proda svoje poslovanje u zemlji, kao i zabranu trgovačkih operacija i sudjelovanja u privatizaciji ili najmu državne imovine. Lukoil je i dalje slao sirovu naftu južnim krakom naftovoda Družba jer sankcije EU-a nisu bile usmjerene na te tokove.
EU je zabranio transport ruske sirove nafte morem u prosincu 2022. kao dio dalekosežnih sankcija Moskvi. Bruxelles je odobrio izuzeće Mađarskoj, Slovačkoj i Češkoj jer nabavljaju alternativne izvore opskrbe.
Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto ranije je ustvrdio da bi Europska komisija mogla stajati iza obustave isporuke ruske nafte preko Ukrajine. Taj bi potez mogao biti izravno usmjeren na Budimpeštu i Bratislavu, sugerirao je.
Slovačka i Mađarska jedine su članice EU-a koje su odbile podržati politiku bloka da Kijevu pruži vojnu pomoć usred sukoba s Rusijom. Obojica su više puta pozvali na diplomatsko rješenje krize.
Blokiranjem isporuke nafte Kijev se čini “ucjenjivanje” Budimpešta i Bratislava zbog njihovih dosljednih zahtjeva za prekid vatre i mir, rekao je Gulyas prošlog mjeseca.
Odgovarajući na pitanje lista Politico, ukrajinski ministar energetike German Galuščenko odbio je obećati da će podržati novi plan Budimpešte, ali je rekao da će Kijev “Vidjeti hoćemo li od Mađara dobiti neke zahtjeve za pregovore.”