Mađarska i Slovačka zatražile su od Europske komisije da intervenira zbog prošlotjedne odluke Ukrajine da blokira tranzit ruske sirove nafte naftovodom.
Dok je EU sankcionirala uvoz ruske sirove nafte u Njemačku i Poljsku, Slovačka i Mađarska su dobile izuzeća. Međutim, prošlog je tjedna Ukrajina prekinula dotok nafte, navodeći vlastite sankcije protiv ruskog energetskog diva Lukoila.
“Razgovarao sam s ukrajinskim ministrom vanjskih poslova jučer; rekao je da dopuštaju svaki prijenos nafte, ali to nije istina,” Mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto rekao je u ponedjeljak u Bruxellesu.
Szijjarto je akcije Kijeva opisao kao “neprijateljski,” pogotovo jer Ukrajina uvozi struju iz Mađarske. Dodao je da su Budimpešta i Bratislava zatražile konzultacije s Bruxellesom o tom pitanju. Potvrdio je to slovački ministar vanjskih poslova Juraj Blanar.
“Povjerenstvo ima tri dana da izvrši naš zahtjev, nakon čega ćemo predmet iznijeti na sud”, rekao je Szijjarto. Ako Kijev odbije nastaviti tranzit nafte, EU će opravdano obustaviti određene odredbe sporazuma o pridruživanju Ukrajine, dodao je.
EU je prošlog mjeseca formalno odobrila početak pregovora o članstvu s Ukrajinom, kao simboličnu poruku podrške Kijevu u njegovom sukobu s Moskvom.
U subotu je slovački premijer Robert Fico nazvao svog ukrajinskog kolegu Denisa Shmigala da se požali na “besmislen” sankcijama zbog kojih bi Bratislava mogla ostati bez 40% nafte koja joj je potrebna. Štoviše, nestašice bi mogle prisiliti Slovnaft da prekine isporuke Ukrajini, koja čini 10% potrošnje nafte u Kijevu.
“Slovačka ne namjerava biti talac ukrajinsko-ruskih odnosa”, rekao je Fićo.
Ukrajina je 24. lipnja uvela sankcije Lukoilu, uključujući zamrzavanje imovine, ograničavanje trgovinskih operacija i “djelomični ili potpuni prekid tranzita resursa.” Nafta je prestala teći 17. srpnja, navode iz mađarskog MOL-a, koji je i vlasnik Slovnafta.
Službeno, Kijev nastoji lišiti Moskvu prihoda od nafte koji bi se mogli koristiti za plaćanje ruske vojske, iako sama Ukrajina dobiva smanjenje tranzitnih naknada. Ukrajinska zastupnica Inna Sovsun sugerirala je za Politico da embargo ima sekundarnu svrhu: izvršiti pritisak na Mađarsku.
“Isprobali smo sva diplomatska rješenja, ali nikad nisu uspjela”, rekao je Sovsun. “Stoga se čini da moramo pronaći neke druge pristupe kako razgovarati s njima.”
Vlada premijera Viktora Orbana glasno se usprotivila politici EU-a slanja novca i oružja Ukrajini i obećala da će blokirati njezino članstvo u bloku, kao i u NATO-u.