U Dubrovniku je danas na snagu stupila probna regulacija prometa, kojom će biti ograničen promet oko stare gradske jezgre od 1. ožujka do 1. studenog 2025. Dubrovnik je prvi grad u zemlji koji uvodi takvu vrstu regulacije prometa. Probno razdoblje trajat će dva mjeseca.
Prvoga dana nove regulacije vozači su se često kretali kao da i nije novi režim
Izgleda da Dubrovčani i gosti znaju da se radi o samo probnoj regulaciji, pa se tako promet nastavio kao i svakog drugog dana, izjavio je u središnjem Dnevniku HTV-a novinar Vicko Dragojević javljajući se iz Dubrovnika. Dok ne krenu kazne, kaže, vjerojatno neće biti niti promjena.
Regulacija prometa će trajati od 1. ožujka do 1. studenoga jer je to razdoblje kada je u Dubrovniku na snazi prava turistička sezona. Kada na snagu stupi novi prometni režim, neće biti fizičkih barijera i dalje će biti pokazivači koji će vozače usmjeravati.
Sve ceste u Dubrovniku su pokrivene kamerama. U centru za nadzor prometa službenici će biti povezani ne samo s kamerama nego sa svim aplikacijama i podacima koje im trebaju i odmah će registrirati kada se neko vozilo bez valjane dozvole u smjeru gdje ne bi trebalo. Tada će to dojaviti komunalnom redaru i on će izaći na teren i uručiti kaznu. Naravno, pratit će se i sve ostale situacije na cestama, ako dođe do potrebe za nekim intervencijama ili hitne pomoći, policije ili vatrogasaca, reagirat će se kako bi se cesta očistila i interventna vozila mogla doći na potrebno mjesto, prenosi HRT.
Koji stanovnici neće imati razloga za brigu?
Svi putevi vode prema Dubrovačkim zidinama, a na tim putevima su nova upozorenja i brojači. Kamperi ili poljoprivredna vozila više ne smiju prema povijesnoj jezgri. Građani pak nemaju razloga za brigu.
Ivana Brnin, pročelnica Upravnog odjela za poslove gradonačelnika objasnila je da ne trebaju biti zabrinuti stanovnici grada koji koriste PPK karticu za parkirališnu zonu. To je, kaže, jedno od prava preko kojeg mogu ostvariti pravo prolaska.
– Ako su stanovnici same kontaktne zone – u tom slučaju im ne treba PPK kartica. Ili, primjerice, vlasnici nekretnina unutar kontaktne zone – oni će također za sebe, i užu obitelj, omogućiti pravo prolaska – kazala je Brnin.
Turistički autobusi već otprije za dolazak na Pile moraju najprije platiti, tek zatim mogu krenuti. Time je Dubrovnik postao prvi u Hrvatskoj s ovakvom regulacijom.
– Još davne 2015. godine UNESCO je upozorio grad Dubrovnik, u okviru svojih smjernica, kako je nužno potrebno za očuvanje povijesne jezgre smanjiti intenzitet prometa – podsjetio je Mato Franković, dubrovački gradonačelnik.
Kraj Zidina su i dva parkirališta otvorena za sva vozila. Morate najprije rezervirati i platiti mjesto, tek tada možete prema parkiralištu.
Taksisti tvrde da je novo pravilo samo “gašenje požara”
Posebno je pitanje koje se odnosi na taksiste. Pretpostavlja se da ih je sada čak 9.000 na ulicama. Oni će ukupno dobiti 700 dozvola, od toga samo 100-ak vozači preko aplikacija. Taksisti tvrde da je to samo “gašenje požara”.
– Ono što smatram je da prvenstveno treba napraviti i izmijeniti Zakon o prijevozu u cestovnom prometu. Ovakav kao što je naš nigdje u cijelog Europi nema – da je potpuno liberalan i otvoren, da može svatko u bilo kojem trenutku, na bilo kojem mjestu, za „kikiriki od novca”, početi raditi ovu djelatnost – tvrdi Božo Miletić, tajnik udruge autotaksi prijevoznika “Lider”.
Prema ovome će tek svaki 12. taksist dobiti dozvolu da može prometovati oko povijesne jezgre. Gradonačelnik Franković ističe kako je logično i normalno da bude nezadovoljnih, ali da je grad na prvom mjestu.
Probna regulacija prometa na snazi je do početka studenog, a od početka ožujka uvodi se prava regulacija, uz kazne za neposlušne.
I.N.