Uz povećana sredstva za priuštivo stanovanje, očuvanje živog grada i razvoj cjelogodišnje destinacije održivosti, Dubrovnik ulazi u 2025. s jasno postavljenim ciljevima
Godina 2024. za Grad Dubrovnik bila je obilježena snažnim investicijskim zamahom i realizacijom ključnih projekata koji su značajno unaprijedili infrastrukturu i kvalitetu života građana. Kombinacija kapitalnih ulaganja, društveno odgovornih mjera i modernizacije urbanih prostora, pokazala je odlučnost gradske uprave da Dubrovnik učini gradom u kojem je kvaliteta života građana na prvom mjestu. Uz povećana sredstva za mjere priuštivog stanovanja, očuvanje živog grada i razvoj cjelogodišnje destinacije održivosti, Dubrovnik ulazi u 2025. godinu s jasno postavljenim prioritetima.
Veliki infrastrukturni projekti
Dubrovnik je ove godine bio veliko gradilište. Rekonstruirana i proširena Lapadska obala, koja će nositi ime po zapovjedniku obrane Dubrovnika u Domovinskom ratu general bojniku Nojku Marinovću, otvorena je za promet svih vozila u siječnju. Kapitalna investicija financirana europskim i nacionalnim sredstvima, najveće je ulaganje u prometnu infrastrukturu užeg centra grada u posljednjih pedesetak godina. Nakon završenih radova rekonstrukcije, središnja gradska tržnica u Gružu otvorena je u travnju. Projekt arhitekata Dinka Peračića i Mirande Veljačić osvojio je nagradu na prestižnom 59. salonu arhitekture i urbanizma čime se potvrđuje značaj inovativne i promišljene arhitekture u oblikovanju suvremenih urbanih prostora te njezina uloga u očuvanju povijesnog naslijeđa na moderan i funkcionalan način. Među najvažnijim zahvatima svakako je EU-ov projekt Aglomeracije Dubrovnik vrijedan 117 milijuna eura, čijom se realizacijom rješavaju dugogodišnji problemi vodno-komunalne infrastrukture. Projekt obuhvaća šire gradsko područje i osigurava suvremeni standard upravljanja vodoopskrbom i otpadnim vodama, čime se značajno podiže kvaliteta života stanovnika i doprinosi očuvanju okoliša. U okviru Aglomeracije provode se čišćenje i sanacija povijesnog kanala mješovite odvodnje u povijesnoj jezgri Dubrovnika, a čiji se završetak radova očekuje u veljači 2025. godine. Predstavljena je i jedan od najvažnijih sastavnica projekta – Uređaj za pročišćavanje otpadnih voda Lapad (UPOV). Odabran je izvođač radova te je potpisan ugovor o izgradnji.
Među najvažnijim projektima ističe se Centar za starije osobe Dubrovnik, najveća pojedinačna kapitalna investicija u povijesti grada. Ovaj dom, vrijedan više od 20 milijuna eura, pružit će smještaj za 270 korisnika, uz izvaninstitucionalne usluge za 410 starijih sugrađana
U Mokošici se realizira nekoliko ključnih projekata. Izgradnja dvosmjerne spojne ceste Tamarić, koja povezuje Osnovnu školu Mokošica s prometnicom Lozica-Mokošica-Komolac-Sustjepan, unaprijedit će prometnu povezanost tog velikog naselja. Nova cesta, duga gotovo 900 metara, ujedno je priprema za buduću rekonstrukciju i proširenje OŠ Mokošica, koja će time prijeći na jednosmjenski režim rada. Za investiciju je osigurano 10 milijuna eura bespovratnih sredstava, a početak radova planiran je početkom 2025. godine. Na istom području započela je i izgradnja novog parkirališta kapaciteta 69 mjesta, što je nastavak sustavnog rješavanja problema prometa u mirovanju.
Jedan od projekata koji su privukli veliku pažnju je izgradnja moderne gradske knjižnice u bivšem industrijskom kompleksu TUP-a u Gružu, koji je danas u vlasništvu Grada, zahvaljujući strateškoj viziji ove gradske uprave. U segmentu kulturne baštine, energetska obnova ljetnikovca Crijević-Pucić predstavlja važan doprinos očuvanju povijesnog nasljeđa Dubrovnika. Taj projekt omogućit će Dubrovačkom simfonijskom orkestru povratak u njihov dom, uz obnovu prostora prema suvremenim standardima. Nakon cjelovite rekonstrukcije, unutarnjeg uređenja i opremanja, Spomen soba poginulih dubrovačkih branitelja u Sponzi svečano je otvorena u travnju i bilježi ogroman interes posjetitelja. Obuhvaća povijest ratnog stradanja grada, njegovih stanovnika i hrabrih branitelja, s posebnim naglaskom na najveću žrtvu – izgubljene živote onih koji su ga branili. Posveta je Dubrovniku kao gradu simbolu slobode, a posjetiteljima omogućuje povezivanje na osobnoj, emotivnoj razini.
Zelenilo i održivi razvoj obuhvaćeni su kroz projekte Mreže zelene infrastrukture, među kojima su uređenje parkova Gradac, Pile i Platana te sadnja novih drvoreda na Bulevaru i u Gružu. Ovi projekti, sufinancirani EU sredstvima, značajno će doprinijeti podizanju kvalitete života
Održivi grad za sve generacije
U posljednjih sedam godina Grad Dubrovnik pokrenuo je niz investicija u desetljećima zanemarenu sportsku infrastrukturu, a snažan investicijski ciklus nastavlja se novim projektima. U izgradnji je boćarski dom koji će nositi ime Đura Miletića, prerano preminulog Dubrovčanina, djelatnika Linđa i boćara, a u tijeku je i obnova vanjskih sportskih terena u Gospinom polju te izgradnja klupskih prostora dubrovačkog sportskog stogodišnjaka Veslačkog kluba Neptun. Planirani su uređenje atletske staze na lapadskom stadionu te cjelovita obnova Sportske dvorane u Gospinom polju, za što je Gradu bespovratno odobreno 1.676.290,37 eura. Sve investicije provode se sukladno Strategiji razvoja sporta i sportske infrastrukture u Gradu Dubrovniku 2018. – 2028. godine. Najveći projekt u segmentu socijalne skrbi ostaje izgradnja Centra za starije osobe Dubrovnik. Uređen prema svim suvremenim standardima, Centar za starije smješten ispod Opće bolnice prvi je veliki dom umirovljenika koji se u Dubrovniku gradi od 1971. godine. S kapacitetom od 205 kreveta i dodatnim dnevnim kapacitetima za 75 korisnika, predstavlja ključnu investiciju u sustav skrbi za starije osobe. Centar će pružati podršku za više od 400 korisnika koji ostaju u vlastitim domovima, uz visokokvalitetne usluge. Konačno, Groblje Dubac opsežan je i važan projekt za Grad Dubrovnik i Općinu Župu dubrovačku na čijem se području gradi, jer će građanima nakon niza godina omogućiti kupovinu grobnica po prihvatljivim cijenama. Buduće groblje imat će gotovo 1600 grobnih mjesta sa svom potrebnom infrastrukturom.
Nakon više od tri desetljeća neulaganja u školsku infrastrukturu, Dubrovnik je u posljednjih sedam godina otvorio dvije nove škole, uključujući onu unutar povijesne jezgre. Nadogradnja OŠ Mokošica planirana u 2025. nastavlja ovu strategiju poboljšanja uvjeta obrazovanja
Ključni projekti koji će obilježiti 2025. godinu
Grad Dubrovnik ulazi u 2025. godinu s ambicioznim planovima za realizaciju ključnih kapitalnih projekata. Orijentiran na investicije uz korištenje europskih sredstava i usmjeren na povećanje kvalitete života građana, proračun Grada Dubrovnika za 2025. godinu najveći je dubrovački proračun do sada, a planiran je u ukupnom iznosu od 160.550.868 eura i najveći je dubrovački proračun do sada. Pojedinačno, najviše sredstva planirano je za kapitalne infrastrukturne projekte među kojima su oni u tijeku te oni čija će realizacija i izgradnja započeti u 2025. godini. Značajna je i bespovratnim sredstvima financirana nadogradnja OŠ Mokošica, europskim sredstvima sufinancirani drvoredi na Bulevaru i u Gružu, Mreža zelene infrastrukture – parkovi Gradac, Pile i Platana te „Park and Ride“, koji su redom dio ITU mehanizma, energetska obnova OŠ Marina Držića (škole s posebnim programom) kao i energetska obnova Sportske dvorane Gospino polje te izgradnja dvorane OŠ Antuna Masle u Orašcu i drugi. Planirana su i sredstva za dovršetak dvosmjerne ceste Tamarić, Boćarskog doma „Đuro Miletić“, novog parkinga u Mokošici, sportskog igrališta u Suđurđu, uređenje i opremanje vanjskih sportskih terena u Gospinom polju, gradsku knjižnicu u TUP-u i izgradnju groblja Dubac. Strateški kapitalni projekt u društvenoj i socijalnoj infrastrukturi je uređenje Centra za pružanje usluga u zajednici unutar zgrade gradskog bazena u Gružu vrijedan tri milijuna eura, koji bi u 2025. trebao započeti s radom. Polovicu sredstava osigurat će Grad, a drugu polovicu Vlada RH putem nadležnog ministarstva.
Grad Dubrovnik kontinuirano ulaže u povećanje stambenog fonda u svom vlasništvu te razvija nove mjere kako bi osigurao priuštivo, ugodno i kvalitetno stanovanje za svoje građane, posebno mlade obitelji. Koristeći različite mjere i programe, ukupno je u posljednjih sedam godina stambeno zbrinuta 81 dubrovačka obitelj. U okviru Mjere 30 x 30 gradonačelnik Mato Franković sklopio je prvih šest ugovora o dodjeli nepovratnih financijskih sredstava u iznosu od 30 tisuća eura za kupnju prve nekretnine – kuće ili stana, odnosno izgradnje ili nadogradnje objekta. Dodjelom stanova u dugoročni najam u Novoj Mokošici, gradska uprava zbrinula je 39 mladih dubrovačkih obitelji, a nakon obnove nekretnina u povijesnoj jezgri, tri mlade obitelji s ukupno dvanaestero djece uselile su se u stanove u gradu. Nakon uređenja i preostalih nekretnina, u povijesnu jezgru uselit će se ukupno šest dubrovačkih obitelji s više djece te će tako doprinijeti revitalizaciji života u gradu, a što je cilj jedne od aktivnosti održivog razvoja Plana upravljanja.
FOTO: Grad Dubrovnik
Mato Franković: ‘Proračun od 160,5 milijuna eura za 2025. najveći je u povijesti Dubrovnika’
Dubrovački gradonačelnik i zastupnik HDZ-a u hrvatskom saboru Mato Franković za Nacional govori o rezultatima održivog upravljanja destinacijom, rekordnom dubrovačkom proračunu i važnosti participacije građana.
NACIONAL: Dubrovnik ponovno ostvaruje rekordne rezultate u turizmu. Koji su ključni pokazatelji i što doprinosi tom uspjehu?
Dubrovnik je jedinstven u Hrvatskoj u tome što bilježi stabilan rast tijekom cijele godine, a to potvrđuju rezultati iz 2024. godine – porast dolazaka od 9% i noćenja od 10% na godišnjoj razini. Posebno nas raduje uspješna predsezona i posezona, primjerice povećanje noćenja od 21% u predsezoni, odnosno 14% u listopadu. Ovi uspjesi rezultat su pažljivo osmišljene turističke ponude i strateških mjera koje omogućuju cjelogodišnji turizam.
NACIONAL: Što smatrate najvažnijim postignućima u 2024. godini?
Svakako početak izgradnje Centra za starije ispod Opće bolnice, prvog velikog doma umirovljenika koji se gradi u Dubrovniku od 1971. godine i drugog u našem mandatu. Izdvojio bih i novu Lapadsku obalu koju smo otvorili početkom godine te niz ulaganja u zelenu infrastrukturu, uz okrenutost bespovratnim sredstvima za veliki broj naših projekata, na čemu zahvaljujem i Vladi Republike Hrvatske jer pokazuje sluh za potrebe krajnjeg juga.
NACIONAL: Koji su planovi za 2025. godinu?
Proračun za 2025. od 160,5 milijuna eura, najveći u povijesti Dubrovnika, stavlja naglasak na kapitalne projekte. Među njima su spomenuti Centar za starije osobe i dogradnja OŠ Mokošica. Planiramo i energetsku obnovu škola, uređenje parkova te proširenje zelene infrastrukture. Uvođenje Zone posebnog prometnog režima povijesni je iskorak za Dubrovnik, ali i za Hrvatsku, jer smo prvi grad u državi koji uvodi ovakvu odluku. Cilj je osigurati prometnu protočnost, smanjiti gužve i na održiv način očuvati našu neprocjenjivu kulturnu baštinu. Sve ove investicije usmjerene su na povećanje kvalitete života građana.
NACIONAL: Grad Dubrovnik je treći put dobitnik nagrade za najbolji grad u kategoriji Smart City. Kako će one doprinijeti razvoju?
Pametne tehnologije poput sustava za upravljanje prometom i digitalnog Dubrovnik Passa dokazale su svoju vrijednost. Naš cilj je nastaviti s digitalizacijom usluga kako bismo olakšali svakodnevicu građanima i unaprijedili iskustvo posjetitelja.
NACIONAL: Spomenuli ste da su građani u središtu gradskih politika. Kako se to konkretno provodi?
Organiziramo zborove građana na kojima otvoreno raspravljamo o njihovim prijedlozima, potrebama i problemima. Takav dijalog ključan je za donošenje odluka koje građanima olakšavaju život. Ponosimo se i projektom participativnog budžetiranja putem kojeg se realiziraju projekti koje su direktno odabrali građani u svim našim gradskim kotarima i mjesnim odborima. Veliki je naglasak stavljen na mjere priuštivog stanovanja. Primjerice, kroz projekt Mjere 30 x 30 pružamo financijsku potporu mladim obiteljima za stambeno zbrinjavanje, dok smo obnovom stanova u povijesnoj jezgri omogućili revitalizaciju Grada.
NACIONAL: Što biste poručili Dubrovčanima na kraju ove uspješne godine?
Zahvaljujem građanima na povjerenju i podršci. Svaki projekt i svaka odluka imaju cilj unaprijediti život u našem gradu. Dubrovnik nije samo turistički biser, nego i dom za sve nas i naš je prioritet da taj dom čuvamo, razvijamo i volimo.