Početkom 1990-ih, telefonske tvrtke vodile su oglase za pozive na daljinu ističući troškove u minuti da američki kupac razgovara s nekim u drugoj zemlji. Danas taj posao ne postoji. Sada možete facetime ili zumirati bilo koga, bilo gdje, besplatno.
Što se promijenilo?
Prelazak na glas putem Internet protokola (VOIP) na kraju je smanjio cijenu poziva na gotovo nulu.
Danas imamo sličnu transformaciju kao globalni, ugrađeni financijski sloj pojavljuje se unutar Interneta. To će u konačnici povećati troškove prijenosa novca bliže nuli, transformirajući sustav dugo opterećen visokim naknadama, kašnjenjima i posrednicima.
Stablecoins su aplikacija koja pokreće ovu evoluciju. Maksimalno “usvajanje je sporo dok ne bude brzo” Posljednjih godina bilježi njihov eksplozivni rast. Da bi se dobila ideja o skali, volumen Stablecoin transakcije porastao je iznad 27 bilijuna dolara u 2024. – nadmašujući Visa i MasterCard u kombinaciji. Danas postoje stabilni pružatelji usluga, poput Tether -a, koji imaju više američkih riznica nego čitavih zemalja poput Njemačke i Nizozemske.
Stablecoini više nisu nišni eksperiment. Oni postaju dublje ugrađeni u naš globalni financijski ekosustav. Dok američki zakonodavci raspravljaju o zakonodavstvu Stablecoin, cilj bi trebao biti jasan: pojačati dominaciju dolara kao globalnu rezervnu valutu, istovremeno proširujući svoj domet u krajeve svijeta koje tradicionalno bankarstvo ne može dotaknuti. To bi trebalo uključivati mnoge važne igrače – ne samo one sa sjedištem u Sjedinjenim Državama.
Dvije staze, jedna budućnost
Kongres je na raskrižju između dva opća položaja. Jedan je pristup zatvorenog tržišta u kojem bi izdavači Stablecoina sa sjedištem u SAD-u bili privilegirani nad njihovim konkurentima koji nisu u SAD-u. Ovo je kratkovidno i na kraju će ugušiti inovaciju.
Drugi je pristup izgradnja regulatornog okvira koji njeguje fer i besplatnu globalnu konkurenciju. Dopuštajući međunarodnim igračima poput Tether-a da se natječu zajedno s izdavačima sa sjedištem u SAD-u, SAD mogu potaknuti dinamičan ekosustav u kojem najbolje ideje i tehnologije podižu na vrh. Konkurencija je ono što bi pokrenulo izvrsnost.
Počini se mit o tome da samo izdavači sa sjedištem u SAD-u podržavaju svoje tokene s dovoljno rezervi, potvrđuju te rezerve i poduzimaju potrebne korake kako bi se spriječilo pranje novca i terorističko financiranje. To jednostavno nije istina. Tether, najveći izdavatelj Stablecoin -a, pomagao je američkoj provedbi zakona i preko 230 agencija za provedbu zakona u 50 zemalja da blokiraju 2,5 milijardi dolara u nezakonitim aktivnostima širom svijeta. Realnost je da odgovorni izdavači stabiblecoina postoje i unutar i izvan SAD -a (Tether, sa sjedištem u El Salvadoru, čini više od polovice tržišta Stablecoin -a.)
Pretjerano restriktivna regulacija mogla bi se povući i na američku ekonomiju. Ako zakonodavstvo StableCoin-a istjera strane tvrtke iz SAD-a, to bi moglo rezultirati smanjenom potražnjom za američkom riznicom, oslabivši dominaciju dolara i manje konkurentnim prostorom Stablecoin-a.
Kongres stoji na važnom raskrižju – „Dvije ceste se razišli“ kako je Robert Frost jednom napisao. To bi moglo iskoristiti ovaj trenutak za izradu regulatornog okvira koji šalju konkurenciju i transparentnost, ili bi mogao krenuti uskom cestom uzimajući protekcionistički pristup i gušeći inovacije. Raznolikost tržišta nije greška koju treba popraviti. To je značajka za iskorištavanje.
Vrijeme je da se pažljivo odlučimo jer ulozi ne mogu biti viši. Pobrinimo se da to ispravimo za budućnost financija.