EA-ova aplikacija Origin predstavljena je 2011. kako biste mogli pregledavati i kupovati EA-ove računalne igre na njihovom digitalnom izlogu umjesto na Steamu. Najznačajnije lansiranje iz tog vremena bio je strogi zahtjev za Origin za Mass Effect 3 2012. Međutim, činilo se da nikad nije zaživio.
Zbog nespretnog korisničkog doživljaja i frustrirajućih procesa prijave, mnogi igrači računalnih igara odlučili su izbjegavati korištenje Origin-a što je više moguće. Unatoč tome, EA je ustrajao, ali sada je konačno odlučio potpuno zamijeniti Origin jednako nezgrapnom EA aplikacijom.
Ovo dolazi zajedno s nekoliko upozorenja. Posjedujete Titanfall na Originu, ali ne možete pristupiti svom računu? Šteta, ako formalno ne prijeđete s Origin računa na EA, izgubit ćete pristup igrama koje ste platili.
Usput, svatko tko koristi 32-bitni sustav također će biti zaostao, budući da EA aplikacija podržava samo 64-bitni OS. Da budemo pošteni prema EA-u, i sam Steam je početkom 2024. ukinuo podršku za 32-bitne operativne sustave, a preostalo je tek nekoliko korisnika na 32-bitnim sustavima.
Vrlo je malo vjerojatno da će itko tko je kupio novo računalo ili prijenosno računalo, ili sastavio prilagođeno računalo za igranje u posljednjih pet godina, raditi na 32-bitnom OS-u. Međutim, Microsoft je prodavao 32-bitne verzije sustava Windows 10 do 2020. Ako koristite Windows 11, nema problema. 64-bitna podrška prvi put je predstavljena u izdanju sustava Windows Vista prije gotovo 20 godina.
Brz način provjere je da vidite koliko RAM-a vaš sustav koristi. 32-bitni OS može koristiti najviše 4 GB RAM-a, pa ako imate više od toga u svom sustavu, vjerojatno nemate razloga za brigu. Međutim, ako ste slučajno instalirali 32-bitnu verziju sustava Windows, morat ćete obrisati cijeli sustav i ponovno instalirati 64-bitnu verziju OS-a.
Iako ukidanje podrške za 32-bitne sustave nije previše iznenađujuće 2024., to dovodi u pitanje prirodu digitalnog vlasništva. Nije zabavno izgubiti pristup zbirci igara koje ste godinama posjedovali zbog promjena hardvera. Steam također nije slobodan od toga, budući da je Valve također izbacio 32-bitnu podršku, ostavljajući igrače koji ne mogu nadograditi na moderne sustave na suhom.
Invazivna digitalna DRM rješenja kao što je Denuvo također postaju sve uobičajenija u računalnim igrama, budući da neki elementi zahtijevaju duboki pristup na razini kernela vašem računalu ili imaju proizvoljna ograničenja instalacije, unatoč vašoj kupnji.
Jedan od načina očuvanja zakonito kupljene digitalne knjižnice je podrška GOG-u, koju vodi CD Projekt. DRM-slobodna priroda svake igre navedene u trgovini znači da kada jednom preuzmete naslov, moći ćete ga pokretati i posjedovati na bilo kojem hardveru koji naslov podržava, zauvijek.
Međutim, prozor koji se otvara programerima je mogućnost softverskog piratstva. No, to nije spriječilo objavljivanje novih naslova na platformi, s nadolazećim RPG Kingdom Come: Deliverance 2 “uskoro” za GOG.
Sayem je freelancer sa sjedištem u Ujedinjenom Kraljevstvu, pokriva tehnologiju i hardver. Možete stupiti u kontakt s njim na @sayem.zone na Blueskyju.