Ranije smo izvijestili o nekim segmentima pisma mađarskog premijera Viktora Orbana upućenog predsjedniku Europskog vijeća Charlesu Michelu, u kojem Orban iznosi Putinova razmišljanja o statusu rata u Ukrajini kao i svoje zaključke o tome što bi trebali biti sljedeći potezi EU-a. Ovo pismo je rezultat Orbanovih prethodnih kontroverznih posjeta svjetskim čelnicima, uključujući bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa i ruskog predsjednika Vladimira Putina s kojim nitko od europskih čelnika nije stupio u kontakt od početka rata u Ukrajini. Orban je također u svojoj “mirovnoj turi” bio u posjeti Pekingu i Kijevu.
Mađarska je početkom lipnja preuzela rotirajuće predsjedanje Europskim vijećem te odmah poduzela korake za, prema navodima njenog premijera, rješavanje sukoba u Ukrajini, izazvavši kritike i bijes EU. Naime, europski čelnici su zamjerili Orbanu na njegovim naporima da dođe do pregovara o mirovnom sporazumu između Ukrajine i Rusije bez konzultacija s drugim članicama Europske unije. EU se do sada oštro protivila bilo kakvim pregovorima s Rusijom.
Orban je u četvrtak objavio cijelo pismo, a mi donosimo hrvatski prijevod u nastavku. “Kako su fragmenti mog izvještaja #EUCO predsjedniku @CharlesMichel na mojoj #mirovnoj misiji izašli u javnost, odlučio sam objaviti cijeli dokument radi jasnoće i konteksta.” – napisao je Orban na svom X profilu.
As fragments of my report to #EUCO President @CharlesMichel on my #peacemission have surfaced, I decided to release the whole document for the sake of clarity and context.https://t.co/S55UQyZ8pd
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) July 18, 2024
Cjelovito pismo
Poštovani predsjedniče,
U nastavku pronađite sažetak mojih nedavnih razgovora s čelnicima Ukrajine, Rusije, Kine, Turske i predsjednikom Donaldom J. Trumpom, kao i nekoliko prijedloga za vaše razmatranje.
1. Opće je zapažanje da će intenzitet vojnog sukoba radikalno eskalirati u bliskoj budućnosti.
2. Osobno sam se uvjerio da su zaraćene strane odlučne uvući se dublje u sukob, a niti jedna od njih ne želi pokretati inicijative za prekid vatre ili mirovne pregovore. Stoga možemo pretpostaviti da se napetosti neće smanjiti i strane neće početi tražiti izlaz iz sukoba bez značajnog vanjskog angažmana.
3. Tri su globalna igrača koja mogu utjecati na razvoj događaja: Europska unija, Sjedinjene Države i Kina. Također moramo uzeti u obzir Tursku kao važnog regionalnog igrača kao jedinog uspješnog posrednika između Ukrajine i Rusije od izbijanja neprijateljstava 2022.
4. Kina će nastaviti svoju politiku također formuliranu u međunarodnim dokumentima koja poziva na prekid vatre i mirovne pregovore. No, Kina će imati aktivniju ulogu samo ako šanse za uspjeh njezina angažmana budu gotovo sigurne. Prema njihovoj ocjeni, to trenutno nije slučaj.
5. Što se tiče Sjedinjenih Država, na summitu NATO-a i tijekom razgovora s predsjednikom Trumpom doživio sam da je SAD trenutno jako zaokupljen predsjedničkom kampanjom. Aktualni predsjednik ulaže goleme napore da ostane u utrci. Očito je da on nije sposoban modificirati trenutnu američku proratnu politiku i stoga se ne može očekivati da započne novu politiku. Kao što smo svjedočili mnogo puta tijekom proteklih godina, u ovakvim će situacijama birokracija bez političkog vodstva nastaviti ići starim putem.
6. Tijekom razgovora s predsjednikom Trumpom, zaključio sam da će vanjska politika igrati samo malu ulogu u njegovoj kampanji, kojom dominiraju unutarnja politička pitanja. Stoga od njega ne možemo očekivati nikakvu mirovnu inicijativu do izbora. Međutim, sa sigurnošću mogu reći da ubrzo nakon izborne pobjede neće čekati svoju inauguraciju, već će odmah biti spreman djelovati kao mirovni posrednik. Za to ima detaljne i utemeljene planove.
7. Više sam nego uvjeren da će se u vjerojatnom ishodu pobjede predsjednika Trumpa omjer financijskog tereta između SAD-a i EU-a značajno promijeniti na štetu EU-a kada je u pitanju financijska potpora Ukrajini.
8. Naša europska strategija u ime transatlantskog jedinstva kopirala je proratnu politiku SAD-a. Mi do sada nismo imali suverenu i neovisnu europsku strategiju ili politički akcijski plan. Predlažem raspravu o tome je li nastavak takve politike racionalan i u budućnosti. U trenutnoj situaciji možemo pronaći priliku sa snažnom moralnom i racionalnom osnovom za početak novog poglavlja u našoj politici. U ovom novom poglavlju mogli bismo se potruditi smanjiti napetosti i/ili stvoriti uvjete za privremeni prekid vatre i/ili započeti mirovne pregovore.
9. Predlažem pokretanje rasprave o sljedećim prijedlozima:
a. inicijativa za vođenje političkih razgovora na visokoj razini s Kinom o modalitetima sljedeće mirovne konferencije;
b. uz zadržavanje trenutnih političkih kontakata na visokoj razini s Ukrajinom, ponovno otvaranje izravnih linija diplomatske komunikacije s Rusijom i rehabilitaciju takvih izravnih kontakata u našoj političkoj komunikaciji;
c. pokretanje koordinirane političke ofenzive prema globalnom jugu čije smo poštovanje izgubili s obzirom na naš stav o ratu u Ukrajini što je rezultiralo globalnom izolacijom transatlantske zajednice.
10. Nadam se da bi se moja izvješća i prijedlozi mogli pokazati korisnim doprinosom mogućim prijedlozima i inicijativama koje ćete predstaviti čelnicima EU-a u prikladnoj prigodi i u prikladnom obliku.
S poštovanjem,
Viktor ORBÁN
Budimpešta, 12. srpnja 2024
(Ne)izvjesna bitka za novu vlast EU-a u atmosferi anksioznosti, i ideološke i osobne netrpeljivosti