Norveška i Izrael već su mjesecima u sukobu zbog odluke Osla da prizna Palestinu kao državu, poteza koji je izazvao oštre kritike Tel Aviva, koji je odgovorio nizom mjera protiv te nordijske zemlje.
Nedavno je Izrael poništio akreditaciju norveških diplomata koji su radili s Palestinskim vlastima, zbog odluke od kraja svibnja, također navodno povlačeći i poništavajući neke bankovne depozite na norveškim računima. “Danas smo primili poruku od Netanyahuove vlade da više neće olakšavati rad norveških diplomata na palestinskim teritorijima”, navodi se u priopćenju norveškog ministarstva vanjskih poslova.
Oslo krivi ‘Netanyahuovu vladu’
“Ovo je ekstremni čin koji ozbiljno utječe na našu sposobnost da pomognemo Palestincima. Odluka Izraela da ukine diplomatski status članovima našeg veleposlanstva je ekstremna mjera i imat će posljedice”, reklo je ministarstvo, dodajući da procjenjuje moguće odgovore na situaciju “koju je stvorila Netanyahuova vlada”.
Sa svoje strane, Izrael je rekao da je ovaj korak uslijedio nakon “naleta antiizraelskih i jednostranih koraka” norveške vlade. Ministarstvo vanjskih poslova te zemlje priopćilo je u priopćenju da je veleposlanik Norveške pozvan i obaviješten da će diplomatima biti oduzete akreditacije za sedam dana, a vize za tri mjeseca. Prošlog svibnja Norveška se pridružila Španjolskoj i Irskoj u priznavanju Palestine kao države. Slovenija i Armenija slijedile su primjer u lipnju. Priznanja su razljutila Izrael, koji je obećao poduzeti mjere protiv tih zemalja.
Norveška ima predstavništvo u gradu Ramallahu na Zapadnoj obali. Njegovi diplomati, međutim, moraju proći kroz izraelske kontrolne točke na Zapadnoj obali da bi tamo stigli. Prije službenog priznanja, norveški premijer Jonas Gahr Store u svibnju je istaknuo potrebu da se zadrže izgledi za dvodržavno rješenje. “Usred rata, s desecima tisuća ubijenih i ozlijeđenih, moramo održati na životu jedinu alternativu koja nudi političko rješenje za Izraelce i Palestince podjednako: dvije države koje žive jedna pored druge, u miru i sigurnosti”, rekao je Store.
Širenje Izraela
Međutim, izraelski ratni kabinet odobrio je korake krajem lipnja koje je predložio ministar financija Bezalel Smotrich s ciljem “legalizacije” naselja na Zapadnoj obali i nametanja sankcija palestinskim vlastima. Izraelska javna televizija KAN izvijestilo je da je Kabinet za sigurnost odobrio plan za suprotstavljanje priznanju palestinske državnosti i postupcima protiv Izraela na međunarodnim sudovima.
Krajnje desničarski ministar zaprijetio je početkom srpnja da će uspostaviti novo naselje za svaku zemlju koja priznaje Palestinu kao državu. Nekoliko dana kasnije, izraelski ministar vanjskih poslova Israel Katz odbio je zahtjev za posjet svog norveškog kolege Espena Bartha Eidea.
Katz je odbio Eideov zahtjev da posjeti Izrael zbog “priznavanja Palestinske države od strane Osla, odbijanja da prizna Hamas kao terorističku organizaciju i podrške procesu Južne Afrike protiv Izraela u Haagu”, objavila je novinska stranica Times of Israel.
Palestinci žele uspostaviti neovisnu državu na okupiranoj Zapadnoj obali i pojasu Gaze, čemu se protivi Izrael. Prošlog mjeseca je Kneset (izraelski parlament) glasao za odbacivanje uspostave palestinske države, nazivajući je “egzistencijalnom prijetnjom” Izraelu. U ključnom mišljenju od 19. srpnja, Međunarodni sud pravde proglasio je desetljećima dugu izraelsku okupaciju palestinske zemlje “nezakonitom” i zahtijevao evakuaciju svih postojećih naselja na Zapadnoj obali i u istočnom Jeruzalemu.
Povijesni potez: Norveška, Španjolska i Irska najavile službeno priznanje Palestine