Majmunske boginje prošlog su tjedna stigle u Europu. Prvi slučaj zaraze zabilježen je u Švedskoj, a obolio je čovjek koji je boravio u Africi. Panika je zavladala i Dubrovnikom, gdje je zbog sumnje na ovu bolest kratko zatvoren hitni prijem dubrovačke opće bolnice, no dvoje pacijenata stranih državljana na koncu je otpušteno s Odjela infektologije.
“Pokazalo se da je bila lažna uzbuna. Svakako, treba uvijek puhati i na hladno”, poručio je danas ravnatelj OB Dubrovnik Marijo Bekić. S druge strane, na Banovini su dvije osobe su zaražene virusom Zapadnog Nila.
Epidemiologinja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Goranka Petrović poručila je kako nema razloga za zabrinutost. Istaknula je kako je virus Zapadnog Nila sezonska bolest koju prenose komarci te da se javlja upravo tijekom ljeta i rane jeseni.
Nizak rizik
“Treba reći da je virusna infekcija u do 80 posto slučajeva asimptomatska, odnosno da zaražena osoba nema baš nikakve simptome. A u 20 posto slučajeva ima simptome slične prehladi ili gripi, a samo rijetko, kod otprilike jedan posto zaraženih, javlja se teški oblik bolesti koji zahvaća središnji živčani sustav i kod kojeg je mogući smrtni ishod. Nažalost, rizični za takvu vrstu komplikacija su osobe starije od 50 godina, osobe s komorbiditetima, naročito imunokompromitirani bolesnici”, pojasnila je Petrović za RTL.
Potom je pohvalila brzu reakciju djelatnika dubrovačke bolnice. “Jako je dobro da su naši zdravstveni djelatnici senzibilizirani i dobro informirani o trenutnoj situaciji, da znaju koje anamnestičke podatke o eventualnoj izloženosti trebaju uzimati od pacijenata i da znaju kakva je klinička slika kod majmunskih boginja da mogu pravovremeno detektirati te prve slučajeve, izolirati ih i napraviti kontrolu kontakata”, kazala je i dodala da još nije vrijeme za paniku.
“Sada rizik za opću populaciju u Europi, pa tako i u Hrvatskoj, je nizak, ali naravno da postoji za one koji putuju u rizična područja gdje postoji cirkulacija virusa i koji su u bliskom kontaktu s oboljelima. I ako oni dođu u Hrvatsku, bliski kontakti oboljelih su u visokom riziku. Međutim, za opću populaciju je taj rizik nizak i nema mjesta za paniku”, poručuje epidemiologinja.
Onkološka pacijentica zbog proceduralne greške ostala bez važnog benefita: ‘Želim upozoriti sve’
Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.