Poljska odmjerava može li presresti ruske rakete na putu do ukrajinskih gradova, rekla je Varšava, dok zapadni saveznici pojačavaju isporuke protuzračne obrane kako bi zaštitili civile i kritičnu energetsku infrastrukturu. U govoru za American Enterprise Institute na marginama summita NATO-a u Washingtonu u petak, poljski ministar vanjskih poslova Radosław Sikorski rekao je da se prijedlog — koji je prvobitno iznio Kijev — razmatra i da je uključen u sporazum o zajedničkoj obrani koji su potpisala dva zemljama, prenosi Politico.
“U ovoj fazi, to je ideja. Ono što je u našem dogovoru rečeno je da ćemo istražiti ovu ideju”, rekao je Sikorski. Poljska, dodao je, ima pravo oboriti ruske projektile koji riskiraju prijeći na njezin teritorij “pretpostavljamo, greškom”. Međutim, nastavio je ministar vanjskih poslova, presretanje tek nakon što su prešli granicu predstavlja “dilemu” s obzirom na to da krhotine same po sebi mogu uzrokovati štetu.
Probijanja poljskog zračnog prostora
“Ukrajinci kažu: ‘Molim vas, nećemo imati ništa protiv, učinite to iznad našeg zračnog prostora kada su u neposrednoj opasnosti od prelaska na poljski teritorij. Po mom mišljenju, to je samoobrana, ali istražujemo tu ideju”, Sikorski rekao je. Naime, nekoliko puta su dronovi, projektili ili krhotine prešli poljsku granicu. U informacijskom ratovanju, nije lako razlučiti je li riječ o ukrajinskom ili ruskom oružju.
Dana 15. studenog 2022. projektil je pogodio poljski teritorij, u selu Przewodów blizu granice s Ukrajinom, usmrtivši dvije osobe. Odmah nakon incidenta su se podigle napetosti jer su ubijeni civili na teritoriju države NATO saveza. No, nekoliko dana nakon incidenta, američki obavještajci i poljsko tužiteljstvo objavili su da je eksploziju izazvala raketa protuzračne obrane S-300 izvan kontrole koja je skoro sigurno ispaljena kao ukrajinska protuzračna obrana.
Poljska se nakon ruske invazije na Ukrajinu počela ubrzano naoružavati i sada izdvaja čak oko 4% državnog BDP-a na vojsku. Američki State Department odobrio je 28. lipnja prošle godine prodaju Poljskoj čak 48 lansirnih stanica Patriot M930 uz 644 projektila PAC 3 kao dio ugovora vrijednog 15 milijardi dolara. Poljska je i prije narudžbe imala 16 lansera. Dakle, Poljska će uskoro imati značajne kapacitete da zaista i pokuša obarati ruske projektile uz granicu. Domet PAC 3 presretača je oko 150 km.
Nisu svi poljski političari oduševljeni idejom
To označava odstupanje od prethodnih stajališta Varšave o tom pitanju. Władysław Kosiniak-Kamysz, zamjenik premijera zemlje i ministar obrane, izjavio je za Poljski radio ranije ovog tjedna da će taj korak zahtijevati odobrenje NATO saveznika zbog straha od moguće eskalacije. “Ako NATO ne donese takvu odluku, pristajemo, ali Poljska je neće donijeti pojedinačno”, rekao je.
Rusija je posljednjih tjedana izvela niz napada, a u napadu koji je izazvao najviše kritike je ubijeno dvoje i ranjeno 16 drugih kada je projektil pogodio najveću ukrajinsku dječju bolnicu u ponedjeljak. UN je potvrdio “veliku vjerojatnost” da je tragedija bila rezultat “izravnog pogotka” ruske rakete, a ne izazvan oborenim projektilom ili zalutalim ukrajinskih proturaketnim projektilom kao što Moskva tvrdi. Međunarodni kazneni sud započeo je istragu o potencijalnom ratnom zločinu, priopćio je Kijev u petak.
Ukrajina je dogovorila primiti novi paket protuzračne obrane, uključujući više sustava Patriot američke proizvodnje, kao dio sporazuma obećanog tijekom ovog tjedna na summitu NATO-a. Međutim, stručnjaci kažu da nabava raketa presretača treba biti konstanta, a ne povremeni jednokratni poslovi.
Višeslojna zaštita
“Rusi koriste veliki izbor različitih metodologija napada i da biste ih porazili potreban vam je slojeviti sustav protuzračne obrane”, rekao je bivši pukovnik britanske vojne obavještajne službe i planer NATO-a Philip Ingram za Politico.
Potrebne su “neke koje su bližeg dometa, neke koje mogu pogoditi stvari dalje, i rakete koje se mogu uhvatiti u koštac i sa sporim jurišnim bespilotnim letjelicama i onima koje su sposobne svladati obranu i uništiti balističke projektile i hipersonične projektile”, tvrdi.
“Zapadna politika inkrementalizma ne funkcionira”, rekla je Jade McGlynn, predavačica ratnih studija na King’s Collegeu u Londonu. “Trebalo bi biti manje fokusa na simboliku, a više fokusa na uništavanje ruske zračne nadmoći – povećanjem protuzračne obrane, uklanjanjem ograničenja sposobnosti Ukrajine da uništi mjesta u Rusiji – i dodatnim financiranjem kako bi se obrambena potrošnja Ukrajine barem negdje približila ruskoj ratnoj potrošnji”, tvrdi.
Poljska poručuje da ‘neće opet biti ruska kolonija’