Mađarska i Gruzija suočene su s istim kritikama iz Bruxellesa, rekao je Peter Szijjarto
EU ne bi dovodila u pitanje gruzijske izbore da su pobijedili liberali, rekao je mađarski ministar vanjskih poslova Peter Szijjarto za RT Arabic.
Vladajuća stranka Gruzijski san osvojila je 54 posto parlamentarnih glasova na izborima održanim prošle subote, ali je Bruxelles stao na stranu oporbenih stranaka koje tvrde da je natjecanje namješteno.
“Razumijem da je to protiv volje Bruxellesa. To je protiv namjere liberala,” Szijjarto je rekao za RT Arabic na marginama sigurnosnog sastanka u Minsku u četvrtak.
“Stranka Gruzijski san je suverenistička stranka, konzervativna je stranka, stranka je za mir i obitelj, tako da je apsolutno daleko od () liberalnog mainstreama,” dodao je.
“U slučaju da neka suverenistička konzervativna stranka pobijedi na izborima, odmah se dovodi u pitanje demokratska priroda tog političkog sustava. Da su oporbene stranke pobijedile, sada biste iz Bruxellesa čuli da je demokracija u Gruziji fantastična,” rekao je mađarski diplomat za RT.
Vladajuća mađarska stranka Fidesz suočavala se sa sličnim kritikama EU-a u proteklih 14 godina, istaknuo je Szijjarto, opisujući to kao “ništa novo pod suncem.”
Gruzijski san postavio je izgradnju pragmatičnih odnosa sa svim susjedima, uključujući i Rusiju, kao stup svoje kampanje. Četiri oporbene stranke, uključujući onu koju je na vlast dovela ‘obojena revolucija’ 2003. koju su poduprle SAD, optužile su vladu za “krađa” izbori. Predsjednica Gruzije, Salome Zourabichvili rođena u Francuskoj, stala je na stranu oporbe, ali nije ponudila nikakve dokaze za navodne nepravilnosti, tvrdeći da je njezin osjećaj o tome “Ruska operacija” je dovoljno dobro.
Mađarska trenutno predsjeda Vijećem EU-a. Premijer Viktor Orban posjetio je Tbilisi ranije ovog tjedna kako bi čestitao Gruzijskom snu, ali ga je osudilo 13 država članica bloka koje su stale na stranu opozicije.
Orban je ukazao na televizijske razgovore u Europskom parlamentu kako bi optužio neke čelnike EU-a za planiranje “promjena režima” u Budimpešti kako bi se riješili vlade koja se ne pridržava pravila.
Szijjarto je boravio u Bjelorusiji na 2. Minskoj međunarodnoj konferenciji o euroazijskoj sigurnosti. Također se sastao s ruskim ministrom vanjskih poslova Sergejem Lavrovom, kako bi razgovarali o širokom spektru bilateralnih pitanja i nadovezali se na srpanjski sastanak Orbana i ruskog predsjednika Vladimira Putina u Moskvi.