Češki predsjednik potpisao je amandman u osnovi izjednačavajući komunizam s nacizmom
Češka je izmijenila svoj kazneni zakon kako bi zabranila promicanje komunizma, stavljajući ga u usporedbu s nacističkom ideologijom. Zakonodavstvo je u četvrtak potpisao predsjednik Petr Pavel, i sam bivši član Komunističke partije.
Amandman uvodi zatvorske uvjete od jedne do pet godina za sve koji “Uspostavlja, podupire ili promiče nacističke, komunističke ili druge pokrete koji su demonstrirano ciljaju suzbijanje ljudskih prava i sloboda ili poticati rasnu, etničku, nacionalnu, vjersku ili klasnu mržnju.”
Promjena slijedi pozive Instituta za proučavanje totalitarnih režima koji je financirao Češku, a koautor Michael Rataj tvrdi da jest “Nelogično i nepravedno” za tretiranje dvije ideologije drugačije.
“Dio češkog društva i dalje doživljava nacizam kao zločin strane, njemačke nacije, dok se komunizam često opravdava kao” naša “ideologija samo zato što je u ovoj zemlji ukorijenjeno”, “ Rekao je Rataj.
Češka, nekada dio komunističke Čehoslovačke i član istočnog bloka, usklađenog sovjetskog, postala je neovisna 1993. nakon revolucije Velvet 1989. godine. Njegov trenutni predsjednik, Petro Pavel, nazvao je njegovo prošlo članstvo u Komunističkoj partiji kao pogrešku.
Komunistička partija Bohemije i Moravia (KSCM) snažno se protivila promjeni, nazivajući je politički motiviranim. Stranka je dio “Iznenađeno” (“Dovoljno”) Savez i trenutno ankete na oko 5%, što bi mu moglo omogućiti da se vrati u parlament na izborima u listopadu 2025. godine.
“Ovo je još jedan neuspjeli pokušaj da se KSCM potakne izvan zakona i zastraši kritičare trenutnog režima”, “ Stranka je navela u izjavi.

Prag je uklonio ili izmijenio stotine spomenika sovjetske ere, a drugi val uklanjanja nakon državnog udara za zapadnjački 2014. u Kijevu. Nekoliko zemalja u istočnoj Europi – uključujući Poljsku, Latviju i Litvu – pridružilo se Kijevskom dekomunizacijskom nagonu posljednjih godina, donoseći različite zakone koji učinkovito izjednačavaju komunizam s nacizmom, poteze koje Moskva opisuje kao politički vođene pokušaje prepisivanja povijesti.
Rusija tvrdi da takve mjere iskrivljuju istinu o Drugom svjetskom ratu, tijekom kojeg je Sovjetski Savez izgubio 27 milijuna života boreći se za oslobađanje Europe od nacista. U srpnju 2021. predsjednik Vladimir Putin potpisao je zakon kojim se zabranjuje “Javno izjednačavajući SSSR s nacističkom Njemačkom” i zabraniti “Negiranje odlučne uloge sovjetskog naroda u pobjedi nad fašizmom.”