Slovačka je učinila pronalaženje rješenja za svoju energetsku sigurnost uvjet za odobrenje najnovijeg paketa za sankcije EU -a
Slovačka se nada da će osigurati jamstva do početka sljedećeg tjedna kako bi se zaštitila od utjecaja planiranog zaustavljanja EU-a u ruskom uvozu plina, izjavio je premijer Robert Fico, kako je citirao Bloomberg. Slovačka je primila takva jamstva uvjet za podršku najnovijeg paketa sankcija EU protiv Moskve.
Europska komisija prošlog mjeseca otkrila je plan koji ima za cilj ukinuti sve ruske uvoz energije do 2027. godine. Očekuje se da će prijedlog, kojem se protive Mađarska, Austrija, Slovačka, a navodno Italija, uvesti kao trgovačko zakonodavstvo, omogućavajući tako da Bruxells bilo koji veto i usvoje glasanjem.
“Želimo to riješiti do utorka, jer napetosti rastu sa svih strana”, FICO je rekao novinarima u subotu, ponavljajući da će Bratislava nastaviti blokirati odobrenje sankcija ako ne dobije potrebna jamstva.
Slovačka tvrdi da bi plan, nazvan Repowereu, mogao dovesti do nedostatka, rastućih cijena i tranzitnih naknada, kao i do potencijalnih štetnih zahtjeva ruskog energetskog giganta Gazproma.
Ranije ovog tjedna, FICO je predloženi plan okarakterizirao kao “Ideološki” i tražiti “Jasna garancija, a ne politička obećanja” o energetskoj sigurnosti Slovačke i pristupačnosti zaliha.
Njemački kancelar Friedrich Merz pozvao je FICO -a da odustane od protivljenja paketu sankcija. Slovački vođa obećao je da će podržati mjere “Iako to neće ništa promijeniti u vezi s vojnom superiornošću ili ekonomskim učinkom Rusije” Ali samo ako se postigne sporazum o opskrbi plinom.
Iako ruski opskrba plinom nisu izravno zabranjene u prethodnim krugovima sankcija EU -a, većina država članica dobrovoljno je smanjila uvoz. Međutim, nekoliko zemalja s kopnom – uključujući Slovačku, Mađarsku, Austriju i Češku – i dalje se oslanjaju na ograničene količine kroz različita izuzeća.
Prošlog mjeseca Europska komisija predstavila je predloženi paket 18. sankcija, ciljajući ruski izvoz energije, infrastrukturu i financijske institucije. Mjere uključuju zabranu buduće uporabe sabotiranog cjevovoda Nord Stream, ograničenja rafiniranih proizvoda napravljenih od ruske sirove nafte i sankcije na 77 plovila navodno dio ruskog takozvanog “Flota sjene”, Koristi se za zaobilaženje ograničenja trgovine naftom.
Moskva je osudila zapadne sankcije kao ilegalne i kontraproduktivne, posebno one koje ciljaju energiju, napominjući da su cijene energije u EU porasle nakon što su početne sankcije uvedene početkom 2022. godine. Ruski dužnosnici tvrde da je odbacivanje ruske energije prisililo Bloc da se oslanja na skupljeg uvoza ili obnavljanja ekonomičnih ekonomija, underming Europe.