Europska unija je u četvrtak objavila popis uvoza SAD -a koji bi ciljao s odmazdnim dužnostima ako nije utvrđeno da nijedno rješenje okončalo tarifnu ratu američkog predsjednika Donalda Trumpa, koji bi mogao uključivati proizvođača zrakoplova Boeing.
U isto vrijeme, izvršna vlast EU -a, Europska komisija, rekla je da će započeti pravni postupak u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji zbog “recipročnih tarifa” koje je Trump nametnuo zemljama širom svijeta prije mjesec dana.
“EU ostaje u potpunosti posvećena pronalaženju pregovaračkih rezultata sa SAD -om”, rekla je predsjednica komisije Ursula von der Leyen. “U isto vrijeme, nastavljamo se pripremati za sve mogućnosti.”
Komisija upravlja trgovinskim sporazumima i sporovima u ime 27 zemalja EU.
Početkom travnja Trump je nametnuo 20% nametnu robu iz EU -a kao dio svog tarifnog napada protiv globalnih trgovačkih partnera. Tjedan dana kasnije zastao ih je 90 dana kako bi zemljama pružio priliku da pregovaraju o rješenjima za američku trgovinsku zabrinutost.
Deka 10% tarifa još uvijek se odnosi na uvoz EU.
Komisija je privukla protumjere za ciljanje 20,9 milijardi eura (23,6 milijardi USD) američke robe, otprilike ekvivalentnog onoga što bi Trump pogodio u Europi. Ali to ih je također zastao 90 dana kako bi pregovorima pružio priliku.
Najbolji dužnosnik blokata prešao je između Bruxellesa i Washingtona pokušavajući pronaći rješenje, ali s malo što će pokazati, Komisija je javno objavila popis američkog uvoza zbog mogućeg ciljanja u vrijednosti od 95 milijardi eura (107 milijardi USD).
Popis je raščlanjen na sektore i široke kategorije proizvoda, a ne imena robnih marki. Sadrži 10,5 milijardi eura (11,9 milijardi USD) zrakoplova, 10,3 milijarde eura (11,6 milijardi USD) u dijelovima vozila i 2 milijarde eura (2,3 milijarde dolara) u vozilima.
Oko 1,3 milijarde eura (1,5 milijardi USD) u uvozu američkog vina, piva i alkoholnih pića također bi moglo biti pogođeno. Europski proizvođači vina duboko su zabrinuti da će Trumpove tarife nanijeti ozbiljan udarac svom sektoru, koji se oslanja na SAD kao svoje najbolje tržište.
Zainteresirane tvrtke i stranke daju se do 10. lipnja kako bi pružile povratne informacije, prije nego što se Komisija odluči za sljedeće korake. “Boeing je vrlo dobrodošao da komentira ovaj popis”, rekao je dužnosnik komisije, izvijestio novinare na popisu i obrazloženje za pristup EU.
Paralelno, Komisija je rekla da će poduzeti pravne radnje u upravljačkom tijelu Svjetske trgovine i uskoro će zatražiti savjetovanje sa Sjedinjenim Državama da pokušaju riješiti problem, koje se mora dogoditi u roku od dva mjeseca.
U njemu je rečeno da će se ova akcija usredotočiti na Trumpove “univerzalne” recipročne tarife i dužnosti na automobile i dijelove automobila. “Upravo je nedvosmisleni pogled na EU ove tarife očito krše temeljna pravila WTO -a”, navodi se u priopćenju.
Komisija procjenjuje da je 379 milijardi eura (428 milijardi dolara) izvoza EU-a u SAD pogođeno novim tarifama, uključujući one o stanku do sredine srpnja, otkako je Trump preuzeo dužnost. U njemu su rekli da već “povećavaju troškove poslovanja, guše rast, potiču inflaciju i pojačavaju ekonomsku nesigurnost.”