Alpska nacija, koja je bila neutralna od 1815., “donijet će znatnu dodanu vrijednost” obrambenom projektu bloka, rekao je Bruxelles
Vijeće Europe objavilo je da je odobrilo sudjelovanje Švicarske u projektu Vojne mobilnosti EU-a.
Pokrenuta 2017. kao dio programa Permanent Structured Cooperation in Defense (PESCO) Unije, inicijativa je osmišljena za pojednostavljenje i standardizaciju prekograničnog vojnog prijevoza unutar EU-a, omogućavajući brzo kretanje osoblja i imovine diljem Unije cestom, željeznicom , morskim ili zračnim rutama.
Nizozemska, koja je koordinator PESCO-a, sada može pozvati Švicarsku da se pridruži obrambenoj inicijativi za cijeli blok, navodi se u priopćenju Vijeća u ponedjeljak. Projekt vojne mobilnosti funkcionira u okviru PESCO-a.
Švicarska će dobiti službeni status članice nakon što sklopi administrativni sporazum s projektom, stoji u priopćenju.
Sudjelovanje zemlje koja je bila neutralna od 1815. hoće “donijeti značajnu dodanu vrijednost” inicijativi, navodi vijeće.
Švicarska se prijavila za PESCO u rujnu prošle godine i postat će peta država izvan EU – nakon Kanade, Norveške, SAD-a i Velike Britanije – koja će biti pozvana da se pridruži projektu.
Inicijativa se često naziva “Vojni Schengen” odnosi se na Schengenski prostor koji uključuje 29 europskih zemalja, većinom članica EU, koje su međusobno ukinule granične kontrole.
Prošlog tjedna, konzervativna Švicarska narodna stranka (SVP) zatražila je ostavku ministrice obrane Viole Amherd zbog, kako je rekla, postupnog kretanja zemlje prema NATO-u. švicarske “suverenitet je u opasnosti i već je djelomično napušten,” ustvrdio je SVP.
Amherd, koji se zalagao za bliže veze s blokom predvođenim SAD-om, postao je prvi švicarski ministar obrane koji je prisustvovao Sjevernoatlantskom vijeću NATO-a 2023.
Prošle je godine pozvala na ukidanje ograničenja na ponovni izvoz oružja proizvedenog u Švicarskoj u Ukrajinu tijekom borbi s Rusijom. Međutim, zabrana ostaje na snazi.
PROČITAJ JOŠ:
Šef NATO-a upozorava članice da počnu učiti ruski
Švicarske vlasti također su podržale sankcije EU protiv Moskve zbog sukoba u Ukrajini. Rusija je reagirala rekavši da više ne može smatrati Švicarsku neutralnom i stavila ju je na popis “neprijateljskih naroda”.