Model oglašavanja tehnološkog diva ‘plati ili pristani’ krši novi zakon Unije o digitalnom tržišnom natjecanju, prema Europskoj komisiji
Antimonopolska regulatorna tijela EU-a optužila su Facebookovu matičnu kompaniju Meta da nova usluga društvenog umrežavanja podržana oglasima nije u skladu s ključnim tehničkim pravilima bloka.
Nedavno uveden model oglašavanja “plati ili pristani” tvrtke društvenih medija krši Zakon o digitalnim tržištima EU-a (DMA), Europska komisija (EK) izjavila je u ponedjeljak. Politika tehnološke tvrtke daje korisnicima mogućnost plaćanja pretplate ili dopuštanja tvrtki da koristi njihove podatke za ciljano oglašavanje.
“Prema preliminarnom stajalištu Komisije, ovaj binarni izbor prisiljava korisnike na pristanak na kombinaciju njihovih osobnih podataka i ne pruža im manje personaliziranu, ali ekvivalentnu verziju Metinih društvenih mreža,” regulatori, stoji u priopćenju.
Glasnogovornik Mete rekao je za CNBC da njihov model pretplate podržava oglase “slijedi upute najvišeg suda u Europi i u skladu je s DMA.”
“Radujemo se daljnjem konstruktivnom dijalogu s Europskom komisijom kako bismo ovu istragu doveli do kraja”, rekao je glasnogovornik.
Meta je lansirala novi model za Facebook i Instagram u Europi prošlog studenog, nakon odluke EU-a da mora dobiti pristanak prije prikazivanja oglasa korisnicima i ponuditi “alternativa” verziju svoje usluge koja se ne oslanja na prikupljanje podataka za oglase.
Američka tvrtka je ranije rekla da je uvela ponudu pretplate kao odgovor na presudu EU-a.
Međutim, prema EC-u, Metin model podržan oglasima nije bio u skladu s DMA jer ne dopušta korisnicima da se odluče za manje personalizirano, ali jednakovrijedno iskustvo.
“Želimo osnažiti građane da mogu preuzeti kontrolu nad vlastitim podacima i izabrati manje personalizirano iskustvo oglasa,” Rekla je šefica EU za antimonopolska pitanja Margrethe Vestager.
Optužbe protiv Mete najnovije su u nizu akcija EK usmjerenih na Big Tech otkako je DMA stupio na snagu u ožujku. Zakon ima za cilj suzbijanje antikonkurentskih praksi velikih digitalnih tvrtki i prisiljavanje njih da otvore svoje usluge konkurentima.
Prošlog je tjedna nadzorno tijelo podiglo svoju prvu DMA optužbu protiv još jednog američkog tehnološkog diva, tvrdeći da Apple App Store krši njegova pravila sprječavajući programere aplikacija da usmjere korisnike na alternativne opcije.
Prema DMA, tvrtke se mogu suočiti s kaznama do 10% svog globalnog godišnjeg prihoda ako se ne pridržavaju pravila EU-a ili do 20% u slučaju ponovljenih kršenja.
U slučaju Mete, takva bi kazna mogla iznositi čak 13,4 milijarde dolara, na temelju podataka o godišnjoj zaradi tvrtke za 2023., navodi CNBC.
Ovu priču možete podijeliti na društvenim mrežama: