Kontroverzni sporazum koji će omogućiti Mađarskoj i Slovačkoj da nastave uvoziti milijune barela ruske nafte pokazuje da se višemjesečna svađa oko ukrajinskih sankcija nikad nije zaista odnosila na energetsku sigurnost, priopćila je danas Europska komisija, piše Politico.
Dogovor, koji je sklopio mađarski energetski div MOL i dobio zeleno svjetlo Kijeva, omogućit će Budimpešti da preuzme vlasništvo nad ruskom sirovom naftom dok bude prelazila granicu, što znači da neće biti predmet nove ukrajinske zabrane koje isporučuje moskovski Lukoil. Budimpešta je tvrdila da će ograničenja značiti katastrofu za njezino gospodarstvo.
Slovačka i Mađarska i dalje kritiziraju djelovanje Komisije
Glasnogovornik Komisije za trgovinu Olof Gill rekao je da je izvršna vlast EU-a dosljedno procjenjivala da “nema prijetnje energetskoj sigurnosti” kao rezultat ukrajinskih sankcija, i to je još uvijek slučaj. U žustrom napadu na Bruxelles dan ranije, slovački ministar vanjskih poslova Juraj Blanár pohvalio je mađarsko rješenje, koje će također jamčiti protok ruske sirove nafte u njegovu zemlju. “Ruska nafta i dalje će teći k nama, što je dobra vijest za slovačke vozače i cijelo gospodarstvo”, rekao je u srijedu, zahvalivši Budimpešti, ustvrdivši da “Europska komisija nije pomogla u pronalaženju rješenja niti pomogla narodu Slovačke i Mađarska.”
Gill je uzvratio, tvrdeći da je Kijev uvijek tvrdio da je “Lukoil jedina kompanija koja se suočava sa sankcijama u Ukrajini i da trgovci mogu nastaviti svoje poslovanje unutar ukrajinskog teritorija. Ako ništa drugo, jučerašnja izjava slovačkog ministra samo potvrđuje prethodnu ocjenu Komisije – drugim riječima, da Lukoil nije jedini ruski dobavljač nafte za Mađarsku i Slovačku”, rekao je Gill.
Nekoliko izmjena u dogovoru
U izjavi od 6. rujna Maria Zaharova, glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, rekla je da su povećane isporuke Tatnefta osigurale “normalno funkcioniranje kompleksa goriva i energije” u obje zemlje, navodeći da je snažnija izvozna aktivnost tvrtke uspješna nadomjestio izgubljene zalihe Lukoila, prenosi Interfax.
Novi sporazum predviđa da MOL, koji kontrolira rafinerije u Mađarskoj i Slovačkoj, bude odgovoran za isporuku nafte od bjelorusko-ukrajinske granice. Prethodno je ruska strana bila odgovorna za isporuku nafte do točaka u Mađarskoj i Slovačkoj blizu ukrajinske granice.
Dvije europske zemlje se protive sankcijama Europske unije prema Moskvi, a produbile su svoje energetske veze s Rusijom unatoč ratu. Kao državama bez izlaza na more, odobreno im je ono što je trebalo biti privremeno izuzeće od zabrane dopremanja ruske nafte naftovodom na razini cijelog bloka dok su navodno trebali tražiti alternative. U stvarnosti, međutim, Mađarska je zapravo povećala uvoz nafte preko ukrajinskog naftovoda za 50 posto od 2021., a MOL je doživio rekordnu dobit. Analitičari i druge zemlje članice EU-a optužuju Budimpeštu da učinkovito profitira od rata kupujući rusku sirovu naftu po jeftinoj cijeni.
Stvaranje EU-a kao superdržave kroz naftni spor između Ukrajine s jedne i Mađarske i Slovačke s druge strane