Očekivanja o napretku u trgovini bila su niska prije jednodnevnog summita, a spor oko uvođenja antisubvencijskih carina na kineska električna vozila od strane EU prošle godine još uvijek nije riješen. Naime, EU tvrdi da kineska vlada putem državnih poticaja uvelike pomaže srušiti cijenu kineskih električnih vozila koja onda preplavljuju druga tržišta te je zbog toga konkurencija u tržišnom natjecanju nepoštena. U još jednom međusobnom sporu, dvije strane su zatvorile svoja javna tržišta za natječaje za medicinske uređaje.
Von der Leyen je rekla da su se čelnici u svojim razgovorima usredotočili na pristup tržištu, gdje je istaknula načelo reciprociteta te rekla da su se dvije strane složile raditi na “konkretnim rješenjima” o javnoj nabavi.
🗣️ “#Europe keeps its markets open to Chinese goods. However, this openness is not matched by #China,” said EU Commission President Ursula von der Leyen following a fraught EU-China summit in #Beijing 🇪🇺🇨🇳
FRANCE 24’s @bsquinn has the details on the outcomes of the meeting ⤵️ pic.twitter.com/WNtkwGpo8W
— FRANCE 24 English (@France24_en) July 24, 2025
Ovisnost o ključnim kineskim resursima
Kada je riječ o prekapacitiranosti, tj. prekomjernoj kineskoj proizvodnji subvencioniranih proizvoda poput čelika, solarnih panela ili baterija – rekla je da je Peking pokazao spremnost smanjiti svoje izvozne viškove poticanjem domaće potrošnje. “Bez napretka u pregovorima, Europskoj uniji bit će vrlo teško održati otvorenost”, rekla je, ističući da se već preusmjeravaju trgovinski tokovi s drugih tržišta koja su zatvorila vrata kineskom izvozu.
Konačno, o kontroli izvoza, von der Leyen je rekla da je ključno održavati pouzdane opskrbu kritičnim sirovinama u kojima je Kina dominantni dobavljač. Potvrdila je napore Pekinga u ubrzavanju isporuka i razvoju mehanizma podrške za tvrtke kojima je potreban pristup takvim mineralima za svoje poslovanje.
Kina drži u šaci ovaj opskrbni lanac: Kombinacija ekonomije, sigurnosti i zakonodavstva