Utjecajni britanski medij The Telegraph u petak se bavi pitanjem je li nakon trgovinskih sporazuma koje je Velika Britanija upravo potpisala sa Sjedinjenim Državama i Indijom moguće očekivati da će se zemlja moći vratiti zemlju u EU nakon što je iz nje izišla poslije Brexita, a o čemu se vode pregovori. Autor teksta smatra kako će oba ova sporazuma dodatno ograničiti prostor za povratak Ujedinjenog Kraljevstva u orbitu Bruxellesa.
Premijer Keir Starmer je uspio s Donaldom Trumpom ispregovarati izuzeća od carina na čelik i automobile, ali ostaje opći porez od 10 posto na gotovo svu britansku robu, što znači da se britanski izvoznici i dalje suočavaju s većim troškovima nego što je to bilo prije što je predsjednik Trump preuzeo dužnost.
Zauzvrat, Downing Street pristao je sniziti carine na američke proizvode u cijelosti, otvarajući veći pristup američkim poljoprivrednicima i tvornicama.
UK nakon dvije godine pregovora potpisala transpacifički trgovinski sporazum
Loš sporazum za Britaniju
Također, prema uvjetima sporazuma, Keir Starmer dao je Trumpu efektivno pravo veta na kineska ulaganja u Ujedinjeno Kraljevstvo. Klauzula je bila ključni zahtjev Bijele kuće za postizanje sporazuma, ali će zakomplicirati nade Rachel Reeves da će obnoviti gospodarske veze s Pekingom.
Ovu neravnotežu je, na nespretan način za Sir Keira, ilustrirao Howard Lutnick, američki ministar trgovine, u grafikonu koji je pokazao kako su prema sporazumu britanske carine pale s 5,1 posto na 1,8 posto, dok su američke porasle s 3,4 posto na 10 posto.
Kemi Badenoch, vođa Torijevaca, rekao je da brojevi pokazuju da će Britanija biti “poražena” novim sporazumom. Tko bi predvidio da će ovaj premijer, jedan od najvećih protivnika izlaska iz EU, biti taj koji će konačno probiti san o ostanku?
Trump potpuno nadmudrio britanskog premijera: ‘Ovo čak i nije trgovinski sporazum’
EU propustio priliku
EU je propustio priliku vratiti Britaniju u svoju blisku trgovinsku i regulatornu sferu. Bruxelles je postavio previsoke zahtjeve. Svaki britanski trgovinski sporazum s drugom zemljom ili blokom dodatno zatvara prozor za povratak jedinstvenom tržištu i carinskoj uniji EU.
Sporazumi s Indijom i SAD-om brzo slijede nakon britanskog pristupanja trgovinskom paktu Istočne Azije i Latinske Amerike (CPTPP) u ožujku 2023. godine. Sporazum sa zaljevskim zemljama uskoro stiže. To su veliki dijelovi svjetskog gospodarstva. Magnetska privlačnost EU više se ne može natjecati s ovom većom silom.
Svi akumulirani sporazumi morali bi se odbaciti ako bi Britanija ikada ponovno bila uključena u trgovinski mehanizam EU kao satelit – tj. de facto članica EU bez prava glasa.
To bi imalo pretjerane geopolitičke posljedice i troškove. Može se sa sigurnošću reći da je san o ponovnom pridruživanju ovog tjedna ušao u svoju posljednju agoniju – zaključuje britanski medij.
Britanski premijer Starmer želi resetirati odnose s EU-om