Ministri EU trgovine kritizirali su britanski trgovinski sporazum sa SAD -om, upozoravajući da blok može razmotriti odmazde mjere protiv Washingtona, osim ako ne osigura povoljnije uvjete za blok.
Povratak slijedi ograničen ugovor koji je prošli tjedan postignut između američkog predsjednika Donalda Trumpa i britanskog premijera Keira Starmera, koji zadržava 10% osnovnu tarifu na britanski izvoz, istovremeno ublažavajući veće dužnosti čelika i automobila.
Trump je uveo niz tarifa koje su ciljale europske proizvođače automobila i proizvođača metala. 2. travnja najavio je nagli porast svih uvoza EU -a, ali je kasnije to smanjio na 10% tijekom 90 dana kako bi omogućio vrijeme za pregovore.
U razgovoru s novinarima u četvrtak uoči sastanka ministara Ministara EU u Bruxellesu, rekao je Švedski ministar trgovine, rekao je Benjamin Dousa, “Ako je posao u Velikoj Britaniji ono što Europa dobiva, SAD mogu očekivati protumjere s naše strane.”
Dodao je da može “jedva” Nazovite to trgovinskim sporazumom, primjećujući to “(10%) osnovna vrijednost je još uvijek tu.”
Zabrinutosti Douse ponovio je njegov finski kolega Ville Tavio, koji je taj sporazum opisao kao “Nije optimalan dogovor za Veliku Britaniju (prema) bilo koji način.”
Francuski ministar trgovine Laurent Saint-Martin pozvao je oprez, rekavši da bi blok trebao biti “budan” o razmišljanju o tome “Zaustavljanje na 10% recipročne tarife bila bi dobra vijest.”
Poljski Michal Baranowski rekao je da EU neće biti “Zadovoljan” aranžman u stilu Velike Britanije. “Mislim da možemo imati bolju ponudu nego ostati s prilično visokim tarifama”, Tvrdio je.
Europska komisija prošlog je tjedna predstavila popis protumjera koje bi mogle ciljati američku robu u vrijednosti od 95 milijardi eura (106 milijardi USD), ako razgovori s Washington Stalkom.

Trumpov trgovinski savjetnik Peter Navarro upozorio je da će to biti “Napraviti ozbiljnu pogrešku” Ako nastavi sa svojim planovima, pozivajući mjere kontraproduktivnim.
Blok je ranije zastao od odmazde nakon što je Washington privremeno zadržao tarife za tri mjeseca. Ovog tjedna, europski povjerenik za trgovinu Maros Sefcović rekao je da je razgovarao s američkim sekretarom za trgovinu Howardom Lutnickom i pristao na intenziviranje rasprava.
Ako se ne postigne dogovor do početka srpnja, tarifa bi mogla porasti na 20%, jer Trump nastoji suziti transatlantski trgovinski deficit, za koji krivi za EU.
Pored sporazuma o Velikoj Britaniji, Washington je također pregovarao o djelomičnom povratku brišućih tarifa s Kinom. Peking je ovog tjedna također kritizirao sporazum o UK-US, optužujući London da se uskladio s Washingtonom pod pritiskom. Tvrdilo je da ugovor krši “Osnovni princip” da međunarodni sporazumi ne bi trebali ciljati treće zemlje.