EU i Kina imaju neugodan odnos oko trgovine, a Bruxelles je dugo prozivao Peking godinama zbog velikih subvencija u svojim divovskim izvoznim industrijama kao što su čelik, aluminij, električni automobili i baterije. Ipak, suočena sa zajedničkim protivnikom u Washingtonu, von der Leyen je “naglasila odgovornost Europe i Kine, kao dvaju najvećih svjetskih tržišta, da podrže snažan reformirani trgovinski sustav, slobodan, pravedan i utemeljen na jednakim uvjetima”.
Jedan ključni trenutak za koordinaciju usred globalnog trgovinskog rata nastupit će u srpnju, kada se EU nada ugostiti kineske čelnike na summitu s Pekingom, najavila je von der Leyen nakon razgovora s Lijem. Komisija je gotovo sakrila vijest o summita u srpnju, spomenuvši ga samo na dnu očitovanja o telefonskom razgovoru Bruxelles-Peking.
Ranije danas Peking je kritizirao Trumpa nakon što je najavio dodatne carine od 50 posto na kineski uvoz (povrh onih najavljenih prošlog tjedna), nazvavši to “ucjenom”. Premijer Li, koji je američke carine nazvao “tipičnim unilateralističkim, protekcionističkim, ekonomskim maltretiranjem”, branio je kineske protumjere, prema kineskoj državnoj novinskoj agenciji Xinhua.
Europska unija predložila je vlastite protucarine na Trumpov potez. “Kina je voljna ojačati političko međusobno povjerenje s EU-om”, rekao je Li, pozivajući obje strane da zaštite slobodnu i otvorenu trgovinu i ulaganja.
Kina obećava da će se ‘boriti do kraja’. Oglasili se i ‘vukovi’ s Wall Streeta