“Predsjednica Europske komisije bio je u kontaktu s predsjednikom Zelenskim u vezi s ovim najnovijim događajima”, rekao je za Politico Guillaume Mercier, glasnogovornik Europske komisije. “Predsjednica von der Leyen izrazila je snažnu zabrinutost zbog posljedica amandmana i zatražila je objašnjenja od ukrajinske vlade”. “Poštivanje vladavine prava i borba protiv korupcije ključni su elementi Europske unije. Kao zemlja kandidatkinja, od Ukrajine se očekuje da u potpunosti poštuje te standarde. Ne može biti kompromisa”, dodao je Mercier.
Predsjednik Europskog vijeća António Costa također je izrazio zabrinutost Zelenskom i zatražio objašnjenja.
Dovedeno u pitanje financiranje Ukrajine
U Bruxellesu, dužnosnici EU aktivno pokušavaju potaknuti Ukrajinu na napredak u njezinoj kandidaturi za pridruživanje unatoč snažnom protivljenju mađarskog premijera Viktora Orbána. Sada postoji rizik od daljnjeg zastoja u napretku Ukrajine, jer čak i njezini bliski saveznici podsjećaju Kijev da su reforme u području vladavine prava i borbe protiv korupcije ključni preduvjeti za članstvo u EU koji se ne mogu ugroziti.
U izričitom upozorenju, njemački ministar vanjskih poslova Johann Wadephul napisao je u srijedu na X-u da “ograničavanje neovisnosti agencija za borbu protiv korupcije ometa put Ukrajine prema EU”.
Zakon Zelenskog stavio je ukrajinski Nacionalni antikorupcijski ured (NABU) i Specijalno antikorupcijsko tužiteljstvo (SAP) pod nadležnost glavnog tužitelja, što, kako navode agencije, efektivno uništava njihovu neovisnost. Zanimljivo je da su oba tijela, još i prije ruske invazije, godinama financirana fondovima sa Zapada. Ranije ovog tjedna uslijedile su racije i uhićenja dužnosnika tih tijela, zbog navodnih veza s Rusijom, ali moguće da je u pitanju unutarnja politička borba.
Iako je glasnogovornik Komisije u utorak poslijepodne izjavio da se obustava financijske pomoći Ukrajini ne razmatra, neki dužnosnici u Bruxellesu i glavnim gradovima u srijedu su podsjetili da i to ovisi o reformama vladavine prava u Ukrajini.