Europska unija u ponedjeljak je Rusiji uvela novi paket sankcija usmjerenih na obuzdavanje njezinih ratnih napora na treću godišnjicu njene invazije na Ukrajinu. Iako dosad uvedene sankcije mnogi ruski mediji u pravilu omalovažavaju, navodeći kako više štete samoj EU nego Rusiji, one nikako nisu beznačajne ni bezbolne po Moskvu. Takvima se ne čini niti ovaj, 16. po redu sankcijski paket.
“Ovaj novi krug sankcija nije usmjeren samo na rusku flotu u sjeni, već i na one koji podupiru rad nesigurnih naftnih tankera, kontrolore videoigara koji se koriste za upravljanje bespilotnim letjelicama, banke koje se koriste za zaobilaženje naših sankcija i propagandne medije koji se koriste za širenje laži”, izjavila je prva diplomatkinja EU-a Kaja Kallas.
Konkretno, popis sankcija je proširen na 48 pojedinaca i 35 tvrtki, koji su optuženi za radnje koje “potkopavaju teritorijalnu cjelovitost, suverenitet i neovisnost Ukrajine”.
Još 53 tvrtke neće moći poslovati u EU, od čega samo trećinu predstavljaju ruske fizičke osobe, a ostale su iz trećih zemalja, uključujući Indiju, Kazahstan, Kinu, UAE, Singapur, Tursku i Uzbekistan. EU je također prvi put uvela zabranu bankama i financijskim institucijama iz trećih zemalja koje koriste ruski analogni SWIFT – 13 organizacija je isključeno iz njega.
Široki raspon
Ograničenja su uvedena protiv 74 plovila koja su navodno dio ruske flote u sjeni. EU će nastaviti s uvođenjem sankcija protiv vlasnika takvih plovila i onih koji podržavaju ili imaju koristi od ruskog vojno-industrijskog kompleksa.
EU je uvela nova ograničenja na isporuku softvera, opreme i tehnologija za proizvodnju nafte i plina Rusiji; za izvoz zrakoplova i zrakoplovne tehnologije u Rusku Federaciju.
Također za nabavu komponenti za proizvodnju suzavca i druge opreme za suzbijanje nereda; izvoz u Rusiju spojeva kroma i pojedinih kemijskih spojeva. Europskim tvrtkama zabranjene su transakcije s nekim ruskim lukama i zračnim lukama. Uvodi se zabrana uvoza primarnog aluminija. Ograničenja su također uključivala “kemikalije, određene vrste plastike i gume”.
Čelnici EU-a posjetili Kijev
Desetak čelnika iz Europe i Kanade posjetilo je glavni grad Ukrajine u ponedjeljak kako bi obilježili godišnjicu ruske invazije u znak podrške nekih od najvažnijih podupiratelja Kijeva naciji u ratu.
Kallas je u ponedjeljak inzistirala da SAD ne može sklopiti nikakav mirovni sporazum za okončanje rata s ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom bez uključenosti Ukrajine ili Europe.
Kallas je istaknula ono za što je tvrdila da su proruski stavovi koje zauzima Trumpova administracija. “S Putinom možete razgovarati o čemu god želite. Ali ako se radi o Europi ili Ukrajini, onda Ukrajina i Europa također moraju pristati na ovaj dogovor”, rekla je Kallas novinarima u Bruxellesu, gdje predsjedava sastankom ministara vanjskih poslova EU.
Američki predsjednik Donald Trump nastojao je ispuniti svoja predizborna obećanja o brzom okončanju rata, iako su njegove metode za to uznemirile mnoge u Ukrajini i Europi koji vjeruju da je njegov pristup previše pomirljiv prema Rusiji i Putinu.
Tjedna analiza Zorana Metera: Kako su od Rusije stvorili većeg neprijatelja nego je to i sama željela biti