Europa je odlučila postati globalni predvodnik u primjeni umjetne inteligencije, točnije ne povući se iz utrke. Tako je danas predstavljen ambiciozan Akcijski plan za kontinent umjetne inteligencije s ulaganjima vrijednim 200 milijardi eura. Tu inicijativu – InvestAI, najavila je predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen još na pariškom samitu u veljači, a njome EU poručuje da “utrka za vodeći položaj u području umjetne inteligencije još nije gotova” . Akcijski plan nudi sveobuhvatan pristup koji kombinira infrastrukturna ulaganja, razvoj talenata i regulatorno pojednostavljenje, stoji u priopćenju.
Europska komisija smatra da kontinent ima potencijal pretvoriti svoje snažne tradicionalne industrije i izniman talent u inovacijske pokretače na polju umjetne inteligencije. Plan se temelji na već dinamičnom okruženju koje pokreću istraživanja, nove tehnologije i uspješan ekosustav startup i scaleup poduzeća.
Gigatvornice i podatkovni laboratoriji – nova era digitalne infrastrukture
U središtu Akcijskog plana nalazi se ambiciozna infrastrukturna inicijativa. Europska komisija već je uspostavila mrežu od trinaest “tvornica umjetne inteligencije” diljem vodećih europskih superračunalnih centara, no sada ide korak dalje s uspostavom tzv. gigatvornica umjetne inteligencije. Ova postrojenja bit će opremljena s oko 100.000 najsuvremenijih čipova, što predstavlja četverostruko povećanje kapaciteta u odnosu na postojeće tvornice.
Program InvestAI mobilizirat će 20 milijardi eura za najviše pet takvih gigatvornica diljem Europske unije. Istovremeno, Komisija priprema Akt o razvoju računalstva u oblaku i umjetne inteligencije kojim planira najmanje utrostručiti kapacitet europskih podatkovnih centara u sljedećih pet do sedam godina, s naglaskom na održivost.
Za podršku ovih impresivnih računalnih kapaciteta, Komisija najavljuje i stvaranje podatkovnih laboratorija u kojima će se objedinjavati i odabirati velike, visokokvalitetne količine podataka iz različitih izvora. Sveobuhvatna strategija za stvaranje “podatkovne unije” bit će pokrenuta kasnije ove godine s ciljem stvaranja istinskog unutarnjeg tržišta podataka.
Talent i regulativa kao ključ uspjeha
Statistika pokazuje da je samo 13,5 posto europskih poduzeća dosad prihvatilo umjetnu inteligenciju, unatoč njezinom ogromnom potencijalu. Zato Europska komisija najavljuje strategiju “Primijeni umjetnu inteligenciju” koja će potaknuti industrijsku primjenu i potpuno prihvaćanje ove tehnologije u strateškim javnim i privatnim sektorima.
Europska komisija radi i na privlačenju talenata kroz bazu stručnjaka, programe stipendija i obrazovne programe. Posebno je zanimljiva inicijativa “MSCA Select Europe” kojom se želi privući najbolje istraživače i stručnjake natrag u Europu, ali i olakšati zakonite migracijske putove za visokokvalificirane radnike iz trećih zemalja.
Važnu ulogu u cjelokupnom planu ima i regulativa – Akt o umjetnoj inteligenciji koji je stupio na snagu 1. kolovoza 2024. pruža pravni okvir za povjerenje građana i sigurnost ulagača. Komisija najavljuje i posebnu službu za podršku koja će poduzećima pomagati u usklađivanju s ovim aktom.
Komisija je otvorila dva javna savjetovanja koja će trajati do 4. lipnja 2025. godine, kako bi dodatno oblikovala ove inicijative. Uskoro slijedi i treće savjetovanje o strategiji za podatkovnu uniju, dok će se paralelno organizirati dijalozi s predstavnicima industrije i javnim sektorom.