Na europskim su burzama u ponedjeljak ujutro cijene dionica snažno porasle, nakon prošlotjednog pada, pri čemu su porasli svi sektorski indeksi.
STOXX 600 indeks vodećih europskih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 1,7 posto, nadoknadivši prošlotjedne gubitke.
Jutros je londonski FTSE indeks ojačao 1,55 posto, na 8.087 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,98 posto, na 20.777 bodova, a pariški CAC 1,87 posto, na 7.237 bodova.
Pritom su cijene dionica porasle u svim najvažnijim sektorima, a najviše u naftnom, u prosjeku 2,6 posto, financijskom, 2,5 posto, i tehnološkom, 2,3 posto.
S obzirom da nema važnijih vijesti, uglavnom se radi o korekciji cijena dionica, nakon oštrog pada u protekla dva tjedna.
I na azijskim su burzama cijene dionica porasle. MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica bio je u 9,30 sati u plusu 1,6 posto, nakon što je prošloga tjedna izgubio 4 posto.
Jutros je japanski Nikkei indeks ojačao 1,9 posto, dok su cijene dionica u Šangaju, Južnoj Koreji, Australiji i Hong Kongu porasle između 0,9 i 2,2 posto.
Pritom su najviše porasle cijene dionica tehnoloških kompanija jer je predsjednik SAD-a Donald Trump zasad izuzeo 20 tehnoloških proizvoda od carina na uvoz iz Kine.
No, bit će to kratkotrajno jer je Bijela kuća poručila da se ti elektronički uređaji samo premještaju u drugu kategoriju carina. Carine na poluvodiče bit će objavljene ovoga tjedna, a uskoro i na pametne telefone.
To uvođenje, pa odgađanje carina zbunjuje ulagače i poslovodstva, pa će to, kažu analitičari, loše utjecati na gospodarstva.
„Osnovna carina od 10 posto na sav uvoz već je vrlo visoka, a ukupne carine na uvoz iz Kine od 145 posto su prohibicijske. Ne možete zaustaviti trgovinu između dva najveća svjetska gospodarstva, a ne očekivati štetu. Mi procjenjujemo da mogućnost recesije u SAD-u i svijetu iznosi 60 posto”, kaže Bruce Kasman, direktor u banci JPMorgan.
I američki terminski indeksi najavljuju danas znatni rast cijena dionica na Wall Streetu.
Na Zagrebačkoj burzi očekuje se oprezno trgovanje
Na Zagrebačkoj se burzi u ponedjeljak očekuje oprezno trgovanje, dok će ulagači pratiti zbivanja na svjetskim burzama, pa bi Crobex indeks mogao stagnirati nakon što je prošloga tjedna, uz velike oscilacije, uspio završiti u plusu.
Među analitičarima, koji su sudjelovali u anketi Hine, jedan danas očekuje rast Crobexa, a ostali stagnaciju.
Crobex indeks ojačao je prošloga tjedna 1,44 posto, na 3.220 bodova, a Crobex10 za 1,76 posto na 2.029 bodova.
Među sektorskim indeksima, najviše je porastao Crobexindustrija, 6,4 posto, a jedino je pao Crobexnutris, za 1,6 posto.
Redovni promet dionicama dosegnuo je 19,5 milijuna eura, oko 8,5 milijuna više nego tjedan dana prije.
Uz to, ostvareno je 2,05 milijuna eura blok prometa u transakciji s dvije dionice. Povlaštenom dionicom Adris grupe ostvareno je 1,21 milijun eura blok prometa, po cijeni od 60,4 eura za dionicu, a Končara 840 tisuća eura, po cijeni od 420 eura za dionicu.
„Na domaćoj se burzi prošloga tjedna trgovalo vrlo nestabilno, kao i na svjetskim burzama. U ponedjeljak su Crobexi pali više od 4 posto, no kasnije su, uz prilične dnevne oscilacije, uspjeli nadoknaditi te gubitke i tjedan završiti u plusu. Pritom je likvidnost bila vrlo velika”, kaže Bruno Barbić, stariji analitičar u odjelu investicijske analize u Erste banci.
U redovnom trgovanju najveći je promet prošloga tjedna ostvaren dionicom Končara, 3,54 milijuna eura, a cijena joj je skočila za 6,7 posto, na 462 eura.
Slijedila je dionica HT-a, s prometom od 2,56 milijuna eura, uz pad cijene za 1,62 posto, na 42,5 eura.
Dionicom Zagrebačke banke protrgovano je za 1,96 milijuna eura, a cijena joj se spustila 0,74 posto, na 26,8 eura.
Znatan promet imala je i dionica Ing-Grada, 1,8 milijuna era, a poskupila je 1,98 posto, na 46,4 eura.
Najveće dobitnice bile su dionice Brodogradilišta Viktor Lenac, za skokom cijene za 11,84 posto, na 3,4 eura, potom Ine, za 8,64 posto, na 478 eura, te redovna Končara D&ST, sa skokom cijene za 8,63 posto, na 2.140 eura.
Najveće gubitnice, pak, bile su dionice Instituta IGH, s padom cijene za 11,11 posto, na 16 eura, te Jadrana, za 6,11 posto, na 1,69 eura.
Na ZSE se protekloga tjedna trgovalo s ukupno 53 dionice, pri čemu je cijena njih 27 porasla, 18 pala, a osam stagnirala.