Europske kompanije suočavaju se sa sve većim pritiskom zbog navodne manipulacije kineskom valutom, koja održava juan umjetno slabim, pokazala je nova studija Njemačkog ekonomskog instituta (IW).
Jürgen Matthes, autor studije, upozorava kako je tečaj juana i eura u posljednjih nekoliko godina ostao stabilan unatoč velikim poremećajima u troškovnim odnosima između Europe i Kine. To, kaže, snažno upućuje na mogućnost manipulacije kineske središnje banke.
Optužbe nisu nove
“Umjetno niski troškovi u Kini, potaknuti potcjenjivanjem juana, jednostavno su previše atraktivni,” izjavio je Matthes, što je, objašnjava, potaknulo brojne europske tvrtke da nabavljaju robu iz Kine, a to dodatno potiče deindustrijalizaciju europskog kontinenta. Kompanije koje ne koriste kineske dobavljače gube tržišni udio u korist konkurencije koja maksimalno iskorištava te cjenovne prednosti.
Kineska središnja banka nije odgovorila na zahtjeve za komentar, no optužbe za manipulaciju nisu nove. Kina i dalje tvrdi da se drži režima upravljanog fluktuirajućeg tečaja, temeljenog na tržišnim principima ponude i potražnje. No, Matthes ističe da je njezina aktivnost “izrazito netransparentna”, dodajući da nitko izvan Kine ne zna kako se tečaj zapravo određuje, a euro je pritom “kolateralna šteta”.
Od 2020. proizvođačke cijene u Njemačkoj i eurozoni znatno su porasle zbog poremećaja u lancima opskrbe i energetske krize, dok su kineske cijene ostale gotovo nepromijenjene. Tečaj eura u odnosu na juan od tada je realno ojačao za više od 40 posto, a to je, prema studiji, produbilo trgovinski deficit eurozone s Kinom do najviše razine u povijesti, što potvrđuju i Bloombergovi podaci za drugi kvartal 2025.
Predstojeći samit EU-Kina u Pekingu prepoznat je kao odlučujući trenutak za pokušaj rješavanja tih dubokih trgovinskih nesuglasica. Prema The New York Timesu, europski dužnosnici namjeravaju upozoriti Kinu na nepoštene prakse i zahtijevati veću transparentnost. Nedavno je SAD oštro upozorio Kinu na nedostatak transparentnosti u valutnoj politici, dok je kineska vlada ponovila predanost stabilnom tečaju i odbacila optužbe za konkurentsku devalvaciju.
Međutim, Financial Times i The Economist navode da kineska središnja banka regulira tečaj unutar uskog raspona, što dovodi u pitanje navode o tržišnim silama kao jedinom pokretaču tečaja juana. Predsjednik njemačke industrijske konfederacije (BDI), Siegfried Russwurm, za The Guardian je rekao da “njemačka industrija trpi zbog nepoštenih praksi, a potcjenjivanje juana samo je jedan od problema”. Posebnu štetu trpe sektori strojarstva, automobilske industrije i kemijske proizvodnje kao najveći konkurenti kineskim niskocjenovnim proizvodima.
Samit EU-a i Kine
Stručnjaci procjenjuju da bi realno usklađivanje juana prema teoriji kupovne moći dovelo do aprecijacije između 28 i 67 posto, što bi smanjilo kineski izvoz u EU za 20 do 39 posto. Time bi europske tvrtke dobile značajnu konkurentsku prednost na domaćem tržištu.
Studija IW-a dodatno potvrđuje dugogodišnje tvrdnje o kineskoj valutnoj manipulaciji, koja produbljuje trgovinski deficit eurozone i slabi europsku industriju. Predstojeći samit EU-a i Kine testirat će spremnost obiju strana na kompromis i ravnotežu, dok će bez veće transparentnosti europske tvrtke nastaviti gubiti u globalnoj konkurenciji, a euro ostati “kolateralna šteta” u valutnim igrama.