Francuska, Velika Britanija i Njemačka jučer su Iranu rekle da žele da Teheran odmah nastavi diplomatske pregovore o svom nuklearnom programu te upozorile da će, ako do kraja ljeta ne bude konkretnih koraka, ponovno uvesti sankcije UN-a, prenosi Reuters.
Ministri vanjskih poslova europske “trojke”, zajedno s visokim predstavnikom EU-a za vanjsku politiku, održali su svoj prvi telefonski razgovor s iranskim ministrom vanjskih poslova Abasom Arakčijem otkako su Izrael i Sjedinjene Države izveli zračne napade na iranski nuklearni program sredinom lipnja.
Rezolucija istječe 18. listopada
Nakon poziva francuski diplomatski izvor rekao je da su ministri pozvali Iran da odmah nastavi diplomatske napore kako bi se postigao “provjerljiv i trajan” nuklearni sporazum. Tri zemlje, zajedno s Kinom i Rusijom, preostale su stranke sporazuma s Iranom iz 2015., kojim su ukinute sankcije toj zemlji u zamjenu za ograničenja njezina nuklearnog programa, napominje Reuters.
Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a koja utvrđuje sporazum istječe 18. listopada i prema njezinim uvjetima sankcije UN-a mogu se ponovno uvesti prije toga. Proces bi trajao oko 30 dana.
Europski dužnosnici su više puta upozorili da će, ako ne bude novog nuklearnog sporazuma, pokrenuti “mehanizam brzog vraćanja”, kojim bi se vratile sve prethodne sankcije UN-a Iranu ako se utvrdi da krši uvjete sporazuma.
“Ministri su ponovili svoju odlučnost da upotrijebe takozvani ‘mehanizam brzog vraćanja’ u nedostatku konkretnog napretka prema takvom sporazumu do kraja ljeta”, rekao je diplomatski izvor. Nije pojasnio što se smatra konkretnim napretkom.
Rok se čini nerealnim
Nakon zračnih napada, inspektori UN-ove agencije za atomsku energiju napustili su Iran. Iako je Iran sugerirao da je otvoren za diplomaciju, nema naznaka da će se šesti krug nuklearnih pregovora između Washingtona i Teherana uskoro nastaviti, navodi Reuters.
Diplomati kažu da čak i ako bi nastavili razgovore, postizanje sveobuhvatnog sporazuma prije kraja kolovoza – konačnog roka koji su europski dužnosnici dali – čini se nerealnim, posebno bez inspektora na terenu koji bi procijenili preostali iranski nuklearni program.
Iranski ministar sada kaže da će ipak surađivati s nuklearnom agencijom