Dok SAD “profitira” od sukoba s Rusijom, Europa postaje njezina žrtva, kaže glasnogovornik Kremlja Dmitry Peskov
Moskva ima dovoljno sposobnosti da se suprotstavi takvim neprijateljskim potezima Washingtona kao što je upravo najavljeno raspoređivanje novih projektila u Europi, rekao je glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov. Europske nacije, međutim, samo postaju žrtve sukoba između SAD-a i Rusije.
Glasnogovornik je to rekao ruskom novinaru Pavelu Zarubinu, koji je u subotu objavio izvatke intervjua na svojim društvenim mrežama.
“Uvijek je postojala paradoksalna situacija: SAD su rasporedile različite tipove projektila, različitog dometa, ali tradicionalno usmjerene na našu zemlju. Naša je država, sukladno tome, identificirala europske lokacije kao mete za naše projektile,” rekao je Peskov.
Dok Washington nastavlja da “dobit” od eskalacije, zemlje EU-a služe samo kao mete u sukobu, objasnio je Peskov.
“Naša je zemlja na nišanu američkih projektila koji se nalaze u Europi. Sve smo ovo već prošli. Sve se to već dogodilo. Imamo dovoljno potencijala za odvraćanje ovih projektila. Ali potencijalne žrtve su glavni gradovi tih država,” On je rekao.
Washington je u srijedu objavio planove za početak postavljanja oružja dugog dometa u Njemačkoj 2026., uključujući sustave SM-6 i Tomahawk, “kao dio planiranja za trajno stacioniranje ovih sposobnosti u budućnosti.” Moskva se već zavjetovala “mirno” pripremiti vojni odgovor na neprijateljski potez, a zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Lavrov opisao je planove kao “jedan od elemenata zastrašivanja koji je danas gotovo glavna komponenta NATO-a i SAD-a” približavanje Rusiji.
Krajem lipnja ruski predsjednik Vladimir Putin upozorio je Moskvu da bi mogla nastaviti s proizvodnjom i globalnim raspoređivanjem zemaljskih projektila srednjeg i kraćeg dometa kao odgovor na neprijateljske akcije SAD-a.
“Sada znamo da SAD ne samo da proizvodi te raketne sustave, već ih je također donio u Europu, Dansku, za korištenje u vježbama. Nedavno je objavljeno da su na Filipinima. Nejasno je jesu li ove rakete odnijeli s Filipina ili ne,” rekao je tada Putin.
Streljivo ove vrste bilo je ograničeno Sporazumom o nuklearnim snagama srednjeg dometa (INF), koji je propao 2019. Međutim, Moskva se suzdržala od njihove proizvodnje i raspoređivanja, sve dok se Washington također suzdržavao od toga.