Objavljujemo zanimljiv tekst specijaliziranog američkog medija The National Interese autorice Maye Carlin, analitičarke u Centru za sigurnosnu politiku i bivše suradnice na izraelskom Sveučilištu Reichmann Herzliya, koja je svoje tekstove objavljivala i za brojne medije, uključujući The Jerusalem Post i The Times of Israel.
Tekst se odnosi na vijest o razmještaju prvih ruskih protuzračnih sustava S-500, koji bi, kako se navodi, zbog svoje „impresivnosti trebali alarmirati Ukrajinu i zemlje NATO-a“.
Rusija nastavlja implementaciju sljedećih faza stvaranja naprednog sustava protuzračne obrane S-500. U prosincu je razvoj raketnog sustava protuzračne obrane Prometheus (Prometej, rus.) dosegao još jednu prekretnicu: ruske oružane snage formirale su prvu potpunu postrojbu opremljenu ovim sustavima dugog dometa.
Načelnik ruskog Glavnog stožera, general Valerij Gerasimov, potvrdio je da je ova postrojba gotovo u potpunosti operativna i istaknuo: “Ovaj sustav nije poput bilo kojeg od sustava naoružanja koje smo prije rasporedili.”
Izgledi za zajedničku indijsko-rusku proizvodnju moćnog sustava S-500
Prema ruskim državnim novinskim agencijama, bojna, naoružana sustavom S-500, već je poslana za čuvanje strateški važnog Kerčkog most koji povezuje rusko kopno s poluotokom Krim u Crnom moru. Kremlj se nada da će njegov vrhunski raketni sustav zemlja-zrak pružiti nepremostivu zaštitu od bilo kojeg naprednog zapadnog oružja koje je isporučeno Ukrajini.
Ruski sustav protuzračne obrane S-500, nazvan Prometej, temelji se na svom hladnoratovskom prethodniku. Sustav protuzračne obrane S-200 Angara za gađanje ciljeva na velikim visinama usvojen je 1960-ih za zaštitu od neprijateljskih bombardera. Čim je Angara stavljena u službu, sovjetski su inženjeri počeli razvijati još složeniji sustav.
Dobiveni sustav S-300 dizajniran je za borbu protiv krstarećih projektila dugog dometa koji se lansiraju iz zraka, a koji su postali ozbiljna prijetnja na vrhuncu Hladnog rata. Tijekom nekoliko godina stvoreno je nekoliko varijanti protuzračnih vođenih projektila, a na kraju je S-400 uspješno testiran i ušao u službu ruskih snaga 2007. godine.
S-500: karakteristike i mogućnosti
Dok S-400 ima niz ključnih poboljšanja u odnosu na svog prethodnika, Prometheus ima još veću vatrenu moć. Proglašen od strane Kremlja kao “ubojica pete generacije”, S-500 je dizajniran za nanošenje poraza američkim platformama pete generacije kao što su F-22 Raptor i F-35 Lightning II.
Prometheus se sastoji od četiri projektila dugog dometa 40N6M i dva presretača serije 77N6 montiranih na lansirnu raketu. Prema Centru za međunarodne i strateške studije, projektili 40N6M mogu prevaliti udaljenost do 400 km, a presretači serije 77N6 mogu doseći domet od oko 600 km.
“Sustav uključuje četiri radarska vozila po bateriji, uključujući radar za rano upozoravanje 91N6E(M), radar S-pojasa 96L6-TsP, višemodni radar 76T6 i proturaketni radar 77T69 sustav senzora omogućuje S-500 otkrivanje balističkih i zračnih ciljeva na udaljenostima do 2000 odnosno 800 km.”
Ako je istina, ovaj nevjerojatni domet bi omogućio Prometheusu da napadne daleko izvan ruskih granica, možda ciljajući sredstva vitalna za NATO zračne snage.
Moskva tvrdi da je S-500 jedino oružje koje može presresti hiperzvučne projektile Kinžal. Dok je 9-A-7660 Kinzhal zastrašujuće oružje, navodno sposobno nositi i nuklearne i konvencionalne bojeve glave, njegove mogućnosti tek treba testirati jer Kremlj nastoji preuveličati moć ruskog oružja. No, bez obzira na točne karakteristike i mogućnosti S-500, to je nedvojbeno impresivan sustav koji bi trebao alarmirati Ukrajinu i zemlje NATO saveza.
I Amerikanci imaju svog „konja za utrku“
Gore navedenoj vijesti američkog specijaliziranog medija dodali bismo i činjenicu kako i Sjedinjene Države u području proturaketne obrane imaju itekako dobrog „konja za utrku“, a smatraju ga, naravno – kao i Rusi svog – najboljim na svijetu.
Riječ je o proturaketnom sustavu THAAD kojeg Sjedinjene Države raspoređuju u po sebe sigurnosno najvažnijim regijama i zonama, a nije nikakva tajna i da je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski tražio od Washingtona upravo taj njegov sustav za zaštitu od ruskih hiperzvučnih raketa srednjeg dometa Orešnik. Naravno, to je bio prevelik i preskup zalogaj pa od toga nema ništa. Barem zasad.
O THAAD-u, i njegovim usporedbama s ruskim S-500, više možete doznati iz priloženog videa ispod teksta.