Grupa kineskih sveučilišta s vojnim vezama poznata kao “Sedam sinova nacionalne obrane” uključena je u istraživačke projekte koje financira Europska unija, otkriva Politico.
EU je u proteklom desetljeću financirao najmanje 14 projekata vrijednosti 26 milijuna eura koji su radili s kineskim sveučilištima koje stručnjaci smatraju “visokorizičnim”. Osam od tih projekata još je u tijeku.
Teme istraživačkih projekata bile su u rasponu od dekarbonizacije, klimatskog modeliranja i tehnologije grijanja i hlađenja, pa do antena i tehnologije motornog pogona.
Curenje intelektualnog vlasništva
U svibnju je unija usvojila smjernice za zemlje i sveučilišta EU-a kako bi zaštitila istraživače i sveučilišta od stranog uplitanja – posebice Kine – zbog straha od curenja intelektualnog vlasništva i korištenja znanja i iskustava protiv europskih interesa.
Kineski stručnjaci upozorili su da skupina sveučilišta Sedam sinova ima “poznate veze s vojnim istraživanjima”. Sveučilišta su pod upravom kineskog Ministarstva industrije i informacijske tehnologije i “igraju važnu ulogu u kineskoj obrambenoj industriji”, navodi se u nedavnoj studiji Datenne, platforme za prikupljanje podataka usmjerene na Kinu.
Svi članovi kluba Sedam sinova kategorizirani su kao partneri s “vrlo visokim” rizikom od strane Australskog instituta za stratešku politiku. Upravo je prošlog ožujka pet europskih sveučilišta započelo projekt dekarbonizacije koji financira EU, a koji je dobio gotovo 2 milijuna eura sredstava iz EU-a i uključio Pekinški tehnološki institut, člana kluba Sedam sinova, kao projektnog partnera.
Još jedan primjer je i vodeći istraživački i razvojni program bloka, Horizon Europe, koji također financira projekt o tehnologiji prijenosa topline, koji ima kinesko Sveučilište Beihang kao partnera.
Jedan istraživački projekt koji traje do kraja sljedeće godine proučava motornu tehnologiju i ima dva člana Sedam sinova kao partnera: Tehnološki institut Harbin i Sveučilište Beihang. Neki od opisanih projekata dobili su vrlo značajan doprinos EU-a.
Jedan projekt oko sigurnijih operacija na moru, koji je trajao između 2017. i 2020. i uključivao Harbin Engineering University kao partnera, prikupio je 6,5 milijuna eura sredstava EU-a. Prema istraživačkim programima EU-a, kineski se sudionici smatraju “pridruženim partnerima”, što znači da ne primaju sredstva EU-a, ali su uključeni u specifične istraživačke zadatke.
Na vidiku europsko-kineski trgovinski rat? EU povećava carine na kineska električna vozila
Procjena osjetljivosti istraživanja
Dužnosnici u nekim europskim regijama, poput belgijske sjeverne Flandrije, potpuno su odbacili suradnju s kineskom skupinom sedam. No, europske akademske institucije upozorile su protiv potpunog isključivanja Kine iz istraživačke suradnje, posebno u područjima poput istraživanja klime, tvrdeći da je to u sukobu s akademskom slobodom i usporava akademski napredak.
Neka uključena sveučilišta prepoznala su rizik suradnje sa sveučilištima Sedam sinova, ali su odlučila nastaviti jer tema istraživačkog projekta nije bila osobito kontroverzna niti osjetljiva. Sveučilište u Groningenu, koje je koordiniralo projekt dekarbonizacije, reklo je da se Sedam sinova smatra “visoko rizičnim” i da su zahtjevi za suradnju pregledani kako bi se provjerilo postoji li rizik od zlouporabe rezultata. “Tema istraživanja je takva da nismo vidjeli rizik od zlouporabe za vojne ili druge neželjene ciljeve”, poručilo je sveučilište.
Drugi partner, Sveučilište u Zaragozi, rekao je da je istraživačka suradnja s Kinom na temu dekarbonizacije “poželjna, jer će kineski CO2 otisak imati veliki učinak na globalne klimatske promjene”. To odražava stav Europske komisije da se istraživanje može dogoditi pod određenim okolnostima. “Na naš odnos bih gledala pragmatičnije jer u drugim područjima možemo biti partneri, kao što su poljoprivreda, hrana, klimatske promjene”, rekla je šefica bloka za inovacije Iliana Ivanova za Politico prošle godine.
Zapinje strategija EU da zaštiti svoju tehnologiju od Kine