Europska unija prema prvim analitičkim procjenama smatra da bi se sveobuhvatne globalne carine koje je u srijedu uveo američki predsjednik Donald Trump primjenjivale na oko 70 posto izvoza bloka u Sjedinjene Države.
“Uzeto zajedno, oko 70 posto izvoza EU-a bit će pogođeno carinama, što odražava količinu od 380 milijardi eura”, rekao je visoki dužnosnik Europske komisije, kojemu je dopuštena anonimnost kako bi razgovarao o internim procjenama – izvijestio je Politico.
Brojka kombinira recipročne carine od 20 posto koje je Trump najavio u srijedu i carine od 25 posto na automobile, automobilske dijelove te čelik i aluminij objavljene prošlog mjeseca.
Trumpov ‘Dan oslobođenja’ su ‘recipročne’ carine: Evo koliko iznose za EU
Britanci zabrinuti
Iako je Velika Britanija prošla puno bolje od Europske unije dobivši od Trumpa „poklon“ od svega 10 posto carina – dakle dvostruko manje od EU-a, itekako je primjetna nelagoda u javnosti s obzirom da su srušene početne nade da bi njihova zemlja mogla osigurati izuzeće od Trumpovih carina. No bez obzira na to državna politika nastoji reagirati staloženo a ne emocionalno kada je riječ o mogućem odgovoru SAD-u.
Britanski premijer Keir Starmer rekao je da je njegova vlada spremna upotrijebiti industrijsku politiku za ublažavanje utjecaja carina koje je upravo uvela Trumpova administracija, dodajući da se u odgovoru Britanije razmatraju sve opcije.
“Spremni smo upotrijebiti industrijsku politiku kako bismo zaštitili britansko poslovanje od oluje”, napisao je Starmer u autorskom tekstu objavljenom kasno u subotu u Telegraphu.
“Neki ljudi mogu se osjećati nelagodno zbog… ideje da bi država trebala izravno intervenirati”, priznao je premijer. “Ali jednostavno se ne možemo držati starih osjećaja dok se svijet ovako brzo okreće”, rekao je.
Starmer je u tekstu napisao da je “neposredni prioritet ostati smiren i boriti se za najbolju ponudu”, dodajući da su sve opcije još uvijek na stolu.
Čelnik Konzervativne stranke Kemi Badenoch podržao je politiku britanske vlade, rekavši na Skyu da je neodmazda “kao prvi odgovor ispravna stvar”. “Carine odmazde samo eskaliraju trgovinske ratove”, rekao je Badenoch.
Starmer je u nedjelju razgovarao s predsjednicom Europske komisije Ursulom von der Leyen kako bi razgovarali o odgovoru na američke carine. Von der Leyen je istaknula odlučnost EU-a da radi s partnerima “kako bi odgovorili na ovu novu stvarnost za globalno gospodarstvo “, prema pročitanom iz Komisije.
Kolaps azijskih tržišta nakon Trumpovog carinskog tsunamija. Ni drugima se ne piše dobro
Novi raskol u EU-u: Španjolska i Italija ne žele rat sa SAD-om, a Pariz i Berlin za oštar odgovor
Međutim, stvari u EU-u po tom pitanju puno su složenije jer postoje različiti interesi država članica od koji svaka želi zaštititi svoje ključne izvozne proizvode.
To se najbolje vidjelo i nakon nedavnog uvođenja američkih carina od 25% na europski čelik i aluminij, kada su se države – velike izvoznice alkoholnih pića (Francuska, Italija, Portugal, Irska) suprotstavile prijedlozima EK-a za odgovor SAD-u koji bi nakviše u opasnost doveo upravo njihova vina, konjak, viski, …
Tako je i sada, nakon prošlotjednih novih američkih carina prema EU-u. Naime, ministri gospodarstva iz Italije i Španjolske pozivaju europske vlade da izbjegnu sukobe sa SAD-om oko carina, usprkos tome što najveće zemlje EU-a pozivaju na oštriji stav.
“Još uvijek pozivamo na dogovoreno rješenje”, rekao je u subotu Carlos Cuerpo, španjolski ministar gospodarstva, trgovine i poslovanja. Giancarlo Giorgetti, talijanski ministar gospodarstva i financija, pozvao je kolege da ne koriste “gumb za paniku”, izvijestio je Bloomberg.
“Moramo pokušati zadržati hladnu glavu, procijeniti učinak i izbjeći politiku osvetničkih carina koje bi bile štetne za sve, a posebno za nas”, rekao je Giorgetti na konferenciji u Cernobbiu, pokraj jezera Como.
Ranije ovog tjedna talijanska premijerka Giorgia Meloni rekla je da su američke carine “pogrešne”, ali da će Rim učiniti sve da radi na sporazumu s Washingtonom s ciljem sprječavanja trgovinskog rata koji bi oslabio Zapad u korist drugih globalnih igrača.
Francuska i Njemačka, međutim, žele vidjeti oštriji odgovor na Trumpove carine.
“U jakoj smo poziciji. Možemo udružiti snage s mnogim zemljama, s mnogim regijama svijeta i u skladu s tim povećati pritisak na Amerikance”, rekao je njemački ministar gospodarstva Robert Habeck 3. travnja.
Francuski predsjednik Emmanuel Macron, u međuvremenu, želi da tvrtke iz EU-a prestanu ulagati u Ameriku kao odgovor na Trumpove carine. “Važno je da se buduća ulaganja, ulaganja najavljena u posljednjih nekoliko tjedana, stave na čekanje neko vrijeme dok ne razjasnimo stvari sa Sjedinjenim Američkim Državama”, rekao je Macron 3. travnja.
Raskol: U EU-u ‘savršena oluja’ nakon Trumpovih carina na aute. Tama nad horizontom