Michigan bi trebao objaviti da je napokon zamijenio sve vodeće cijevi za vodu u gradu Flint, navodi se u izvješću.
Vijest dolazi desetljeće nakon što je voda koja kontaminira olovom prvi put pronađena u njegovom vodenom sustavu, što je rezultiralo opsežnim pravnim bitkama i nacionalnim bijesom nad jednom od najupečatljivijih kriza vode u zemlji.
Ne postoji sigurna razina izloženosti olovu, što može rezultirati reproduktivnim problemima, visokim krvnim tlakom, hipertenzijom, živčanim poremećajima, bolovima u mišićima i zglobovima te problemima s pamćenjem i koncentracijom kod odraslih. Kod djece to može dovesti do problema sa sluhom, usporenog rasta, glavobolje, poteškoća u učenju i ponašanju, spuštenog IQ -a i oštećenja mozga i živčanog sustava.
Sada, osam godina nakon što je namirnica naređena na sudu zahtijevala je od službenika Flinta da zamijene cijevi, zamijenjeno je gotovo 11.000 i obnovljeno je više od 28.000 nekretnina, prema Vijeću za obranu prirodnih resursa. U priopćenju je navela izvješće o napretku koju je država dostavila saveznom sudu.
„Stanovnici Flint -a nikada se nisu odustali od borbe za sigurnu pitku vodu u lice vlade ravnodušnosti, zlostavljanja i nesposobnosti. Ljut sam se što su dužnosnici otrovali pitku vodu u svom domu i zajednici. Ali uvijek ću biti ponosan što je Flint nadahnuo savezno pravilo koje zahtijeva da se u sljedećem desetljeću izmijeni, zakrpa, zakrpala, za to je bila borba, za to je bila borba, za to je bila borba, za to je bila borba, zakrpala se u Americi, za to što je bila u pakici. Vijeće

“U ovim izazovnim vremenima za našu zemlju – obilježeni kaosom i bolom za toliko mnogo – priča o Flint -u je sjajni svjetionik nade”, dodao je predsjednik Manish Bapna. “To je podsjetnik na moć koju mi držimo narod ove zemlje. Podsjetnik je zašto je očuvanje američke demokracije tako bitno. To je podsjetnik na ono što je moguće ako se suprotstavimo moćnim silama i odbijamo odstupiti.”
Ni ured državnog odvjetnika u Michiganu niti gradonačelnik Flinta Sheldon Neeley odmah nisu odgovorili na zahtjeve za komentar Neovisan.
Vodena kriza započela je 2014. godine, nakon što je državni upravitelj hitne slučajeve završio ugovor s vodenim sustavom u Detroitu, prelazeći na rijeku Flint kako bi uštedio novac. Država nije zahtijevala liječenje kako bi se spriječila korozija koja je uzrokovala da dovede do opskrbe vodom u gradu većinsko crno. Gotovo 100.000 stanovnika Flinta bilo je izloženo vođenju kroz svoju pitku vodu, prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti. Jedno istraživanje otkrilo je da se broj djece s povišenom razinom olova u krvi udvostručio ili se čak utrostručio.

Prekidač se poklopio s izbijanjem bolesti Legionnairea ili teškim oblikom upale pluća, u kojem je ubijeno desetak ljudi i razbolio najmanje 87 između lipnja 2014. i listopada 2015., izvijestilo je vijeće. Bila je to treća najveća epidemija bolesti Legionnairesa zabilježena u američkoj povijesti.
Tri godine kasnije, stanovnici grada – od kojih trećina žive u siromaštvu – tužili su dužnosnike Flinta i Michigana zbog pristupa sigurnoj vodi, što je rezultiralo značajnom nagodbom u 2017. godini. Savezni sud u Detroitu naredio je Flint -u da pruži mogućnost da im je olovna cijev zamijenila bez ikakvih troškova i osiguravanje programa za distribuciju, a provodi se distribucijskim filtriranjem tkanina.

Vijeće je priopćilo kako je koidna pandemija i “neučinkovito” upravljanje programom zaganjalo rad godinama.
Od tada, Flintova priča potaknula je akciju na nacionalnoj razini, a Agencija za zaštitu okoliša Biden u administraciji izdala je savezno pravilo koje zahtijeva da se svaka glavna cijev zamijeni u narednih deset godina.
Agencija procjenjuje da se čak 9 milijuna domova služi kroz olovne cijevi u cijeloj zemlji i da bi ih zamjena mogla koštati najmanje 45 milijardi dolara. Odluka o tome hoće li počastiti tu obvezu dospijeva od Trumpove administracije kasnije ovog ljeta.
S izvještavanjem iz Associated Pressa